Надзорът ревизира цените за болниците
Засипани сме от писма на медицински дружества, които не са съгласни с цените, които са посочени в проекта, но те на практика са тези, които уж бяха договорени от администрацията на НЗОК и Българския лекарски съюз (БЛС), каза представителят на пациентите Станимир Хасърджиев. Според членове на Надзора орязването на някои цени и недоволните писма на медицинските специалисти в съответните области означават, че дори екипът на Лекарския съюз не е съгласувал нещата с колегите си.
Най-много са възраженията от страна на медицинските специалисти в онкологията, офталмологията и педиатрията. Затова членовете на Надзора са поискали спешна ревизия на всички обеми и стойности за болничната помощ. Анализите трябва да са готови до понеделник. Междувременно от Лекарския съюз също заявиха, че са недоволни от цените в проекта на касата, тъй като са били променени.
Фактите показват, че най-големите орязвания бяха в стойностите на амбулаторните процедури, които се калкулираха за първи път тази година. При тях цените за едни и същи дейности, за които обаче няма да се изисква болничен престой, се намалиха три пъти в сравнение със стойностите на пътеките. Така например в първия проект на рамков договор, който беше съвместно изготвен от касата и БЛС, химиотерапията от 150 беше станала 50 лв, значителни намаления имаше и при операцията на перде или глаукома. Медиците обаче на събора си отказаха да одобрят проекта. В последвалия вариант за въвеждане на промените със служебно решение на касата тези цени бяха леко завишени. Така например химотерапията стана 80 лв. Въпреки това медицинските специалисти не бяха доволни и изказаха това публично на заседанието на парламентарната здравна комися миналия четвъртък. Сега се оказва, че за сметка на тези понижения са увеличени цените на пътеки като пластичната хирургия. Искаме обяснение как е станало това, каза д-р Хасърджиев.
Отговорността на Надзорния съвет в момента наистина е изключително голяма. Причината е, че след отхвърлянето на рамковия договор от медиците и отмяната на промените за разделянето на пакета на НЗОК от съда, въвеждането на каквито и да е промени в сектора се делегира на този орган. От решението на неговите членове зависи дали политиките на здравното министерство, срещу които се обявиха лекарите ще влязат в сила. Днес работодателите, които имат своя квота в съвета се обявиха за ново преразглеждане на спорната здравна реформа. Пациентите са съгласни с предложението им въпросът за това какво ще се променя да се разгледа от всички заинтересувани страни на среща с премиера Бойко Борисов. В петък Лекарският съюз ще реши какво ще прави в създалата се ситуация. Общопрактикуващите лекари вече казаха, че, ако промените влязат в сила, ще протестират. Те също настояват за среща с премиера.
Разпределят парите на НЗОК другата седмица
Какви иновации заплаща НЗОК
700 джипита на ден ползват е-здраве
Проф. Ангелов оглави здравната комисия
Инсултите с 20% по-малко за осем години
НЗОК със стандарт за борба с корупцията
Пренасочването на деца не може да е трайно решение
Главният проблем за педиатрията остава финансирането на дейностите в болничната помощ, казва д-р Благомир Здравков
Онкоболни отказват изследвания заради пари
Скача смъртността от рак без биомаркери
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова