Трябва да обръщаме внимание на профилактиката

Те трябва да им издават направление
Практиката при изследването,
в случай, че всичко е наред и няма индикации за карцином, е мъжът да бъде изпратен на уролог за изследване за рак на простатата отново след две години. За да няма пропуски, следва да се говори повече за профилактиката, необходимостта от нея, възможностите по линия на здравната каса и добрите практики в това отношение. Ролята за това е както на нас, специалистите – уролози, така и на общопрактикуващите лекари, и на медиите.
Хората трябва да знаят своите права,
да знаят какво им се полага и да изискват от своя личен лекар, ако той не ги подсеща или не им издава направление за профилактичен преглед. Освен възрастта, за да се отиде на преглед при специалист, има и други критерии, но по тях се ориентираме ние, уролозите.
В последните години, след пандемията от КОВИД – 19 наблюдаваме повече случаи в напреднал стадий. Като цяло обаче, такива съществуваха немалко и преди нея. Причината е страх, нежелание, донякъде дори чувство на срам от страна на мъжа, че отива точно на такъв преглед.
При повече от половината случаи
ракът на простатната жлеза не дава никакви клинични симптоми. Смисълът на скрининговата програма, на профилактичните прегледи е точно в това, случаите да бъдат откриване, колкото се може по-рано. Важното е хората да знаят, че открит рано, този вид кардином е лечим. Съществуват съвременни методи, в това число и най-новият, който се прилага и в Клиниката по урология в болница „Царица Йоанна – ИСУЛ". Това е т. нар. нискодозова брахитерапия. Практикува се само при нас.
потентността и континентността на пациента. Той няма нищо общо с радикалния подход операция. Като се има предвид това, то личните лекари, които имат в листите си мъже на 50 и повече години следва да ги изпращат на всеки две години за кръвен тест за простатъчен антиген и да ги насочват с направление при уролог. И те, и самите пациенти трябва да се информират по тези въпроси, защото така се предотвратяват онкологичните заболявания навреме.

Наложителен е скрининг за белодробния рак

Най-добрата диета е да не се стига до нея

Над 180 на конференция за очните тумори

ХОББ прилича на сезонните инфекции

Поставиха четири байпаса през ребрата

Здравната каса ще плаща новите пейсмейкъри
Устройството е 20 хил. лв., за начало ще се реимбурсират 10 на година, но реално необходимостта е за около 50-60 човека, казва доц. Васил Велчев

Затлъстяването е основен рисков фактор за диабет
България трябва да създаде национална платформа за профилактика на това заболяване, казва д-р Пенка Митева

Нужна е скринингова програма за диабет

Имплантираха пейсмейкър през бедрото
