Връщат чекирането с лични карти
.jpg)
Чекирането с лични карти беше въведено през 2015 г., но стана пожелателно след като се замени с пръстовия отпечатък. Той обаче бе отменен от съда преди два месеца. Затова сега касата иска да възстанови чекирането с лични карти. Идеята е да се повиши контрола в болниците и да се следи дали наистина пациентите са били хоспитализирани, обясняват от здравния фонд. Тази мярка обаче едва ли ще има голям ефект, тъй като още преди две години се оказа, че апаратите, с които се сканират личните карти на хората, признават за валидни и ксерокопията им. На практика това позволява да се генерират неограничен брой пациенти-фантоми.
Възстановяването на чекирането с лични карти не е единственото предложение за промени в рамковия договор. Сред другите са намаляване плащанията за медикаменти, ако остатъчният им срок на годност е не 60%, а 50%. Също така отпадане на Лекарския съюз като страна при определяне на инструкциите за приложение на лекарствата с протоколи. От касата искат да се запише и изискването за въвеждане на полуавтоматизирани смесителни системи за онкомедикаментите от 1 януари 2018 г. По този начин клиниките ще могат да използват целия флакон с медикамента за различни пациенти, а не, както е в момента, да изхвърлят неусвоеното количество след първия болен. По този начин се очаква да се намалят разходите с около 10%. Сред останалите предложения за промени в рамковия договор е и възможността да се коригират цените на клиничните пътеки при преразходи дори, ако са по-малко от 3% от определеното за болниците.
Както вече писахме, на утрешното заседание на Надзорния съвет на НЗОК, ще се разгледат и промени в Закона за здравното осигуряване, както и в наредбата за отстъпките за лекарства.

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Още 16 нови лекарства в ЕС

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари
