И „Проф. Чирков" с намерение за онкология

Построяването на новата клиника по „Медицинска онкология" е част от проекта за втори блок на болницата, който започна да се строи преди няколко години. За него бяха отпуснати средства на няколко пъти от държавата, като последният транш бе в рамките на 30 млн. Те бяха гласувани финално по време на първото правителство на „Продължаваме промяната".
Проектът на болницата за развитие
беше фокусиран най-вече върху изграждането на „Строук център", което кореспондира с основната й дейност - сърдечносъдовите заболявания. Също така с надграждане на възможностите за трансплантация, така че да се правят и белодробни, не само сърдечни, както и с появата на още хирургични направления. Това бяха и специалностите, които фигурираха в заявлението за нови дейности, което болницата бе подала в МЗ, очевидно обаче към тях вече е прибавена и Медицинската онкология.
Откриването на Онкология в
УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков" е свързано с голям проект за създаването на първия център по Кардиоонкология в страната, обясниха от болницата за clinica.bg. В него ще се извършва диагностика и лечение на сърдечносъдовите увреждания при злокачествени заболявания, хематологични заболявания, лечение на кардиотоксичните ефекти при химиотерапия и други противотуморни лекарства, диагностика и лечение на лъчевоиндуцираните сърдечносъдови усложнения.
Оттам допълниха, че в съвкупността от болници, които са близо до УМБАЛ "Проф. Ал. Чирков" няма здравно заведение, което да предлага точно такава дейност. „Ако се реализира този наш проект, ще поемем пациентите от Първа, Втора хирургия и Урология на Александровска болница, „Майчин дом" и другите съседни клиники. Смятаме, че това би създало удобство за онкологично болните пациенти, които се лекуват в тези заведения. Докато наши пациенти все още ходят в Турция на лечение има нужда от изграждането на нови структури в България", казаха още от болницата.
Дали ще има нова Онкология
в УМБАЛ "Проф. Ал. Чирков" ще реши здравното министерство. Въпросът за откриването на нови структури обаче е принципен и далече не засяга конкретната заявка на това лечебно заведение. Последните няколко години показват все по-засилен интерес към разкриване на нови структури по онкология и други високоспециализирани дейности като кардиохирургия, неврохирургия, лъчелечение и дори желание за построяване на цели нови мега-болници или „разширения" на нов адрес от по 500-700 легла в София, Ст. Загора, Бургас, където здравната мрежа е достатъчно гъста. Само към момента в София има 14 структури по онкология – частни, общински и държавни, като не малко от тях се намират в карето около Медицинска академия - например „Ив. Рилски", „Александровска", ВМА. През миналата година в МЗ имаше заявки и разрешения за нови структури - било то за лъчелечение, нуклеарна медицина или медицинска онкология, имаше от и за редица болници - "Сърце и мозък", "Софиямед", "Св. Георги", "Пълмед", включително и заявка от Онкохоспитъл за село Белащица и т.н.
Причините за непрестанния
бум на нови болници и клиники у нас е еднa единственa – финансовият интерес и невъзможността на здравната каса да отказва договор на всяка болница, която иска да работи с нея. Бюджетът за болнична помощ на НЗОК миналата година беше над 2.7 млрд. лв., а тази се очаква да е над 3 млрд. лв. За съжаление, докато политическите партии и здравните власти не решат да сложат ред в сектора, ще ставаме свидетели на все по-скъпо здравеопазване с все по-ниско качество и липса на персонал. Заявка за промени в болничната помощ направи новият здравен министър проф. Христо Хинков, казвайки, че има нужда от реална здравна карта. Осъществяването на подобна промяна обаче зависи от това дали ще има подкрепата на ПП и ГЕРБ, а това е малко вероятно.

Половината българи пропускат профилактиката

След новия бюджет - 279 млн. за болниците

20% от епилептиците са резистентни към лекарства

Дефицит на сестри и в ИСУЛ
Клиниката по детска клинична онкология и хематология няма достатъчно персонал, което пречи на работата й, става ясно от парламентарен въпрос

Къде е моралът в „Майчин дом“

Държавните болници с 563 млн. дългове

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Чилова академия

ГЕРБ пак внесе проекта си за онколекарствата
С него обаче се отваря по-широко вратата за увеличението на цените им при реимбурсирането от НЗОК в сравнение с предложението на ПП-ДБ
