Медицина

Кои хормони пречат на отслабването

19-05-2023 11:17
Правилото на „калорийния дефицит" работи, ако сте здрави, имате ли метаболитно разстройство или хормонален дисбаланс, диетите и спортът са напразни усилия, казва д-р Анелия НанковаКои хормони пречат на отслабването
Clinica.bg

press@clinica.bg
Ако човек спазва здравословен хранителен режим и двигателна активност, но въпреки това не отслабва, причината би могла да бъде в хормонални нарушения. Кои хормони могат да са пречка за отслабването и как трябва да се подходи в такива случаи, разяснява д-р Анелия Нанкова, ендокринолог от МБАЛ „Вита".
Кога има проблем

Може да спазвате изтощителни диети години наред, да вдигате тонове тежести в залата, но абсолютно с никакъв или с пренебрежим резултат за теглото ви. Ако организмът е здрав и балансиран, правилото на „калорийния дефицит" работи. Имате ли обаче метаболитно разстройство или хормонален дисбаланс, това ще бъдат едни огромни, напразни и съвсем безсмислени усилия. Затова, решите ли да отслабвате, трябва да посетите ендокринолог. Той ще проследи чрез изследвания и преглед скоростта на метаболизма на организма, ще разгледа вида и количеството на храненето ви, генетичните обременености и всички физиологични процеси, свързани с хормоните във вашето тяло.

Ето и нарушенията при кои хормони биха могли да бъдат пречка при отслабването:

 

Хормоните на щитовидната жлеза

 

Напоследък случаите на нарушения на функциите на щитовидната жлеза стават все по-често срещани, твърдят ендокринолозите. Тези хормони имат за задача да регулират разграждането на мазнините, следователно, те са пряко свързани с наддаването на тегло. Ако жлезата произвежда малко хормони, възниква хипотиреоидизъм и метаболизмът се забавя.

 

Кортизол

 

Това е стероиден хормон, отделян от надбъбречните жлези. Понякога го наричат хормон на стреса, защото нивата му се повишават рязко след някакъв вид напрежение в организма. Ако не превишава нормалните си стойности, кортизолът е полезен, защото подава на тялото необходимата енергия за борба с възникналия проблем. Ако обаче е недостатъчен или в по-голямо количество, той създава сериозни проблеми на тялото. При екстремно високи нива на кортизол се подпомага натрупването на мазнини. Хора, които са подложени на ежедневен стрес, независимо на работа или вкъщи, за да се справят с проблема, често преяждат и това води до наднормено тегло.

 

Инсулин

 

Инсулинът е белтъчен хормон, който се произвежда и съхранява в панкреаса. Когато нивата на глюкозата в кръвта се повишат след хранене, инсулинът кара клетките на организма да поемат глюкозата и да я използват за производство и съхранение на енергия.

Инсулинът е необходим за регулиране на концентрацията на глюкоза в кръвта и играе роля в контрола на нивата на въглехидратите и мазнините, съхранявани в организма. Всеки дисбаланс, предизвикан от прекомерна консумация на сладки неща, води до повишаване на нивата на инсулин и до трупане на излишни килограми.

 

Тестостерон

 

Тестостеронът е полов хормон, който при мъжете е отговорен за развитието на физическите характеристики, дефиниращи ги като пол. Но жените също произвеждат този хормон, разбира се, в много по-малки количества. Поддържането на оптимални нива на тестостерона може да помогне за отслабването и да спре натрупването на мазнини по корема и на гърба.

И при мъжете, и при жените това е хормонът, свързан с увеличаването на мускулната маса, костната плътност и окосмяването по лицето и определени части от тялото. Ниското ниво на тестостерон и при двата пола може да доведе до затлъстяване. Това води до неконтролирано наддаване на тегло, окосмяване по лицето, акне и репродуктивни проблеми. По време на менопаузата при жените ниският тестостерон намалява скоростта на метаболизма, което също причинява затлъстяване.

 

Естроген и прогестерон

 

Това са женските полови хормони, които се секретират от яйчниците и имат функцията да регулират всички функции на жената, свързани с репродуктивните й способности. Понижените нива на естрогена след 45 годишна възраст карат организма да отлага мастни клетки около талията и ханша на жената. А когато не й достига прогестерон, организмът започва усилено да задържа течности и разбира се, обемът на тялото се увеличава.

 

Грелин

 

Това е хормон, който се образува в стомашно-чревния тракт и е отговорен за възникването на чувството за глад. За да оптимизирате теглото си, трябва непременно да се съобразите с оптимизирането му, за да не се превърне отслабването в мъчение. Грелинът е причината ендокринологът да съветва да ядете не повече от 4-5 пъти на ден, като две от храненията да бъдат леки закуски. Обърнете внимание, закуската е силно препоръчителна!

 

Кои тестове да си направите, ако не можете да отслабнете

 

Хормони на щитовидната жлеза:

тироксин (Т4) и

трийодтиронин (Т3);

Тиреоид-стимулиращ хормон (TСХ);Нивото на кръвната глюкоза;Гликиран хемоглобин;Инсулин;Тест за глюкозен толеранс;Ниво на естрадиол;Ниво на кортизол;Ниво на тестостерон;Фоликулостимулиращи и лутеинизиращи хормони.


Спасиха сърцето на дете с

Спасиха сърцето на дете с "чадърче"

То е на 5 години, с вродена малформация, a интервенцията ще му позволи да живее пълноценно, съобщиха от УМБАЛ „Чирков"
Малко известни рисковe за високо кръвно

Малко известни рисковe за високо кръвно

Около 50% от пациентите с обструктивна сънна апнея имат хипертония, казват кардиолозите от ИСУЛ
СЗО: Забравете за подсладителите

СЗО: Забравете за подсладителите

Те не носят дългосрочни ползи при отслабване, а дългосрочната им употреба е възможно да доведе до нежелани ефекти, съветват експертите
12 препоръки за здравословно хранене

12 препоръки за здравословно хранене

Поддържане на добра двигателна активност е другото условие за профилактика на затлъстяването, казват от Столичната регионална здравна инспекция
Боледуваме тежко заради пропусната профилактика

Боледуваме тежко заради пропусната профилактика

Не е възможно при близо 400 болници да има качествени услуги, но лобисти пречат на промяната на това положение, казва проф. Димитър Шишков
 Апнеята – крадецът на сън

Апнеята – крадецът на сън

Заболяването удря сърцето и причинява внезапна смърт, 40% от засегнатите страдат от хипертония, казва д-р Петър Калайджиев
Нов начин на писане спасява ръката

Нов начин на писане спасява ръката

Изследователите се надяват бъдещият им модел да залегне в педагогиката, първокласниците да учат по него, за да избегнат травми на ръката
Спешен случай размести програмата на УНГ-форум

Спешен случай размести програмата на УНГ-форум

Вместо планувания пациент, се наложи лекарите да оперират на живо 7-годишно дете от Сливен, чиито родители потърсиха в този момент спешна помощ в болница „Тракия"
Унищожават 732 кг храни

Унищожават 732 кг храни

През миналата седмица са съставени са 23 акта и 112 предписания, казват от Агенцията по храните
Статия за детското здраве в Nature с българско участие

Статия за детското здраве в Nature с българско участие

Няма значение за развитието къде живеят малчуганите - в града или на село, а как, показва проучване
1 2 3 4 5 ... 61 »
Преглед

На вашите въпроси отговарят специалистите от Болница "Тракия"

СПРАВОЧНИК
Смятате ли, че този път опитът за построяване на Национална детска болница ще се увенчае с успех?

Май 2023 Предишен Следващ