Критично нисък е броят на сестрите ни
.jpg)
Критично нисък е броят на медицинските сестри в страната, а недостигът им компрометира качеството на лечение. Това обяви Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) по време на кръгла маса на тема „За кадровия дефицит от първо лице - причини, проблеми, решения".
24 281 са медицинските сестри в момента, като средната им възраст е 54 години. Преди 2000 г. броят им е бил два пъти повече, а този на болниците ни два пъти по-малко. Тогава имахме над 50 хил. сестри и 168 лечебни заведения, сега имаме над 300 болници и 24 хил. сестри, всеки сам може да прецени какво означава това, каза Милка Василева.
Кадровият дефицит на сестри
в България е и два пъти по-голям, отколкото в ЕС. Средно в Европа има 750 сестри на 100 000 души, а у нас те са 377 на 100 000, каза още Милка Василева. Тя допълни, че преди години на един лекар се е падало по две сестри, а сега съотношението лекар:сестра е 1:0.9.Недостигът пък води до понижаване качеството на лечение и до лоши резултати
Искрено се надявам политиците
да решат, че е дошло време, в което могат да направят нещо, защото кризата е повсеместна, каза още Милка Василева. Според нея едни от основните стъпки, които трябва да се предприемат, за да се реши кадровия дефицит, са повишаване на заплатите, приемане на ясна здравна стратегия с финансова рамка, както и на методика, която да гарантира професионалното развитие на медицинските сестри, за което е нужно нова законодателна рамка.
Ограничаването на роенето на
болниците е другата важна стъпка, която посочи Мая Илиева, председател на Синдиката на медицинските специалисти. Дали нещо от това ще се случи обаче засега не е ясно. Още за мнението на професионалистите по здравни грижи може да видите в анкетата на „Индекс на болниците" по темата.

"Майчин дом" продължава да работи нормално

Да се предвиди ресурс за кислородни концентратори

Зелена светлина за удължения бюджет
Депутатите от финансовата комисия приеха проекта на Министерски съвет единодушно

Технологиите отместват фокуса от човека
Миналата седмица бяха отбелязани 125 години от рождението на проф. Константин Чилов. Остана ли човещина в обществото и в медицината ни, защо и как времената се промениха, какво ни чака в бъдещето, попитахме проф. Михаил Боянов.

Драмата с Майчин дом продължава
Медиците от Клиниката по анестезиология поискаха оставката на ръководството, иначе напускат болницата в понеделник

Бюджетът бави договорите за отстъпки с фармата
Компаниите, които не са ги подписали, а без тях бюджетът на касата няма да стигне с над 500 млн. лв.

Кабинетът готов с удължаването на бюджета
С проектозакона се осигурява възможност за извършване на разходи, съобразени с влезли в сила промени за допълнителни или намалени средства

Правят фонд за медици в отдалечени места

Тристранката не одобри промените в ТЕЛК

Липсват медицински стандарти в 7 специалности
Причината е, че те са отменени от ВАС, а нови и досега не са приети, от МЗ готвят актуализация на четири други