Наука
Създават Съвет по иновации
09-05-2023 12:27
Той ще осъществява връзката им с научните изследвания и ще подпомага съгласуването на националните политики в двете сфери, предвижда проект на закон на МОН 

Създаване на Съвет по иновации предвижда проект на нов научен закон, разработен от МОН. Той е изготвен в изпълнение на ангажимента на министерството към Плана за възстановяване и устойчивост, а една от главните му цели е да се спре процесът по „изтичане на мозъци".
Новият Закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите цели да отстрани редица слабости в тази област, да запълни липсата на регулация на процеса по технологичен трансфер, чиято цел е да изгради връзката между научните изследвания и иновациите и бизнеса.
„С измененията в новия Закон
се урежда улеснен и значително по-ефективен път за пазарната реализация на научните изследвания и иновациите, което е и предпоставка за създаване на продукти, услуги и технологии с висока добавена стойност", казват от министерството на образованието. Друга цел на закона е да преодолее негативната тенденция за изтичане на мозъци в страната.
Проектът описва ролята на всяка
от институциите, участващи в процеса на създаване, провеждане и оценка на държавната политика, както и урежда начините за финансовото насърчаване на научните изследвания и иновациите. В него се регламентират работата на Националния иновационен фонд, както и взаимодействието му в Фонд „Научни изследвания".
Промените предвиждат и създаване
на ново звено Съвет по иновации като консултативен орган към министъра на образованието и науката и министъра на иновациите и растежа. Съветът ще осъществява връзка между научните изследвания и иновациите и ще подпомага съгласуването на националните политики в двете сфери.
Въвеждат се и нормативни изисквания към
научните организации и висшите училища за предоставяне на данни в Регистъра на научната дейност у нас, като се регулират и процесите по набиране и актуализиране данните в Регистъра. Регистърът ще съдържа актуална информация за научната дейност, учените, научноизследователските инфраструктури и националните и международните научни програми и проекти, а целта е резултатите от научните изследвания да са достъпни и полезни за обществото.

Моят призив към вас е „Не се отказвайте"
Пожелавам ви да запазите поне част от своя първоначален ентусиазъм, каза на студентите акад. Лъчезар Трайков

Откриха нов корпус в МУ-Пловдив
Той е на 7 етажа с 46 учебни зали, на тържествената церемония присъстваха здравният министър проф. Христо Хинков и образователният проф. Галин Цоков

МУ-София посреща 1170 първокурсници
Новата академична година Медицинския университет в столицата се открива днес, сред гостите ще са вицепрезидентът Илияна Йотова и образователният министър проф. Галин Цоков

Признание за Симулационния център на МУ-Пловдив
МСТЦ беше реакредитиран от Американския колеж по хирургия за следващите пет години

МУ–Пловдив и „Асен Златаров" с меморандум
Той е за сътрудничество и бе подписан от ректорите проф. Мариана Мурджева и проф. Христо Бозов.

НСА попълни приема за сестри
Всичките 50 места за първокурсници са запълнени, днес започна новата академична година

149 лекари по дентална медицина се дипломираха
Те завършиха образованието си в МУ-София, отличниците сред тях са седем

820 първокурсници в МУ-Пловдив
Те са държавна поръчка, а новата академична година се открива днес, за първи път по време на тържеството, ще се проведе „Церемония на бялата манта

600 лв. такса за сестрите в НСА
Толкова е тя годишно за следване в бакалавърска степен, утвърждава се сега заради по-късната акредитация

Учебниците до 7 клас в дигитална раница
57 хиляди деца ще прекрачат прага на училището за първи път на 15 септември, съобщи премиерът акад. Николай Денков