Свят

Експанзията на турското здравеопазване

13-06-2017 06:41
Над 1 400 са болниците, страната вече стана лидер в медицинския туризъм Експанзията на турското здравеопазване
Мария
Мария
Чипилева
chipileva@gmail.com
В последните години темата за турските болници става все по-актуална у нас. Въпреки заканата на премиера Бойко Борисов и бившия здравен министър Петър Москов, че с оборудването на онкоцентровете у нас, „керванът" с пациенти за южната ни съседка ще спре, действителността се оказа съвсем друга. Броят на турските болници, които търсят български пациенти у нас, се увеличава прогресивно, а една от тях дори си напазарува няколко клиники в страната ни. Какво се крие зад турската здравна система, колко голяма е тя и защо ни надмина може да видите тук - данните, които сме използвали са на държавната Агенция за инвестиции и подкрепа в Турция.

Времето, когато България се гордееше с това, че е надминала технологично и кадрово южната ни съседка, отдавна отмина. Медицината е поредната сфера, в която тази констатация е факт. А основната причина за това е една – целенасочената политика на турската държава.

Здравеопазването е сектор със стратегическо значение за южната ни съседка. Преобразяването на тази сфера започва с приемането на „Програма за трансформация на здравеопазването" през 2004 г. от здравното министерство и продължава и до днес. Хоризонтът на някои от политиките и очакваните ефекти в тях достига още по-напред в бъдещето - до 2023 г. Според тях, турското правителство си поставя за цел да превърне страната в една от десетте най-развити икономики в сферата на здравеопазването

увеличавайки разходите за иновации до 3% от БВП

и съответно - износът до 500 млрд. долара. Също така, създавайки достъпно, високотехнологично и качествено здравеопазване, разширявайки разходите на глава от населението три пъти - до 2 000 долара на човек през 2023 г.

Благодарение на реформите на турското правителство, секторът се превръща в проспериращ много по-рано - само след десетина години. Последователността и планирането на политиката в сектора определено е сред основните причини за това.

Близо 80 милиона души наброява населението на Турция в момента. До 2050 г. се очаква то да достигне 93.5 милиона. Въпреки че световната тенденция на застаряване ще се усети и в южната ни съседка, структурата на населението й ще продължи да е сред най-младите. Средната възраст през 2023 г. се очаква да е 34 години, а през 2050-а – 42.9 години. Заради увеличението на населението над 65 години, още отсега турското правителство е решило, че трябва да наблегне в производството на повече медицински сестри и училища, където те да се обучават. Също така, че сърдечно-съдовите заболявания, както и онкологичните, са сред основните причини за смъртността в страната, което означава, че тя трябва да подсигури съответното иновативно лечение за тях. Доказателство за това са и модерните центрове, където пациентите не само то Турция, но и от цял свят, намират в южната ни съседка. 

Здравноосигурителният модел в държавата също претърпява промени. Благодарение интегрирането на фрагментирана система от различни фондове в един - SSI,

в момента 99% от населението в страната е осигурено

Реформата се извършва през 2002 г., когато SSK, GEPF и BağKur се обединяват в една структура - Социална осигурителна институция. Вноски за най-бедните и социално слабите в нея внася държавата. Тази структура плаща лечението в държавните болници и част от терапията в частните. Освен това съществуват и частни фондве, които покриват останалото. Основният дял от разходите обаче идва от обществената система - 77%, едва 15% е размерът на доплащането от други източници като частни фондове. Сред топ 5 на тези здравни дружества, които държат 70% от пазара, са YapıKredi Sigorta, Allianz, Acıbadem, Anadolu Sigorta.

Болниците са една от основните сфери на реформи и инвестиции в Турция. За десет години броят на клиниките в страната се увеличава с 4.7% и достига впечатляващата цифра от 1483 с 200 070 легла през 2012 г. Въпреки това, обърнати спрямо броя население, болниците там са близо три пъти по-малко, отколкото у нас. Увеличаването на клиниките се дължи основно на инвестиции в частния сектор – леглата там нарастват с 23.6% за 10 години, а броят болници с 14.8 на сто. В Турция 37% от всички лечебни заведения са частни, а основният им дял е съсредоточен в западната част на страната - в Истанбул – 30, Анкара – 29, Анталия – 26, и Измир – 20. По една частна болница има във всяка провинция, а в 17 региона са с над 10 частни клиники. Разпределението им е пропорционално на гъстотата на населението.

Освен че броят на болниците в Турция отговаря на потребностите на хората, а не е в повече, както е у нас, съотношението в профила им също е доста различно. Ако в България делът на специализираните клиники е около една четвърт от всички, то в Турция

броят на многопрофилните болници е 1 341, тоест близо 90%

Специализираните клиники там са 17 вида, като най-много са за АГ - 43, офталмологични са 26, за гръдни болести – 15, за рехабилитация – 11, за сърдечно-съдови заболявания са 5, а четири са за детски болести.

Създаването на „медицински свободни зони" е сред другите идеи на турското правителство. Първите от тях трябва да бъдат в Анталия, Измир и Бурса. Идеята е в те да станат притегателен център за чужди инвестиции, като в тях се развиват центрове за изследвания, болници и всякакви други здравни услуги. За инвеститорите се предвиждат данъчни облекчения, а 60% от персонала трябва да е от чужденци, тъй като се очаква 85% от пациентите да са от други страни. Така стигаме и до темата за медицинския туризъм, която е сред основните приоритети в сектора. През 2012 г. в Турция е имало 94 млн. долара приходи от здравен туризъм и 270 000 паиенти, най-много са били в Истанбул – 25 000. Прогнозите на правителството са да има 20 млрд. приходи от здравен туризъм през 2023 г. от 2 млн. чуждестранни пациенти. И към момента притока на болни хора от други държави в Турция е от над 100 места. Най-често това са Франция, Азербайджан, Русия, Германия, Холандия. Основните сфери, в които идват да се лекуват пациентите в южната ни съседка, са офталмология, ортопедия и кардиология, онкология, АГ. Също така много често се търсят зъболекарски услуги и пластична хиругия. Турция стана притегателна сила за медицински турзъм, благодарение на две основни преимущества –

по-ниски цени с 45%, отколкото в САЩ

и наличието на повече от 50 болници, сертифицирани с международно признат сертификат за качество - JCI. Сред водещите частни клиники, където се извършва голяма част от медицинския туризъм, са „Аджибадем", „Американ хоспитъл", „Анадолу", „Интернешънъл хоспиъл", „Медикъл парк", Групата на „Флорънс Найтингейл".

Инвестициите в болничния пазар в Турция ще продължават, като правителството си е поставило за цел да увеличи леглата в страната от 26.5% на 10 000 души до 32 през 2023 г. Основните области на развитие за турската медицина пък са трансплантациите, терапиите със стволови клетки, онкологията, репродуктивната медицина, генетичната терапия, дистанционната диагностика и телемедицината.

Сериозни са намеренията на Турция и по отношение на фармацевтичния пазар. През 2015 г. неговият размер е 16.8 млрд. турски лири. Според пргнозите на IMS, турският пазар ще порасне с до 14% между 2015-2019. В страната оперират около 300 компании, а в сектора са заети 30 000 души. Между 2009 и 2015 г. на турския пазар стъпват 43 международни компании.

Експортът възлиза на 939 млн. долара за 2015-а и е насочен за над 170 държави

Планът на правителството в тази сфера е родното производство на лекарства и медицински изделия в Турция да достигне 60% от нуждите.

Публично-частното партньорство е друга ключава тема в развитието на здравния сектор. Правителството планира да похарчи в тази област 100 млрд. турски лири за развитието на здравния туризъм, свободните зони и електронното здравеопазване. Може би цялата тази целенасочена политика, в която държавата не пречи на бизнеса, но и не му дава да расте безконтролно и в посоки, неуместни за населението, обяснява експанзията на турските болници и у нас.


САЩ премахва синтетични оцветители за храни

САЩ премахва синтетични оцветители за храни

FDA ще отнеме разрешенията за някои от тях и работи с индустрията за доброволното отстраняване на други
FDA спира тестовете на млякото

FDA спира тестовете на млякото

Това се налага заради намаления капацитет на отдела за безопасност на храните
Турция забрани плановото секцио

Турция забрани плановото секцио

Промяната бе обнародвана на 19 април, президентът Реджеп Тайип Ердоган настоява жените да раждат естествено
ЕК разреши лекарството за Алцхаймер

ЕК разреши лекарството за Алцхаймер

Медикаментът е за пациенти с леко когнитивно увреждане в началните стадии на болестта
Германски лекар e обвинен в убийства на пациенти

Германски лекар e обвинен в убийства на пациенти

Той е бил спецалист по палиативни грижи, използвал коктейл от смъртоносни лекарства при 15 човека, съобщи BBC
Над 700 случая на морбили в САЩ

Над 700 случая на морбили в САЩ

От тях 32% са при деца под пет, а 38 на сто между пет и деветнадесет години, съобщават CDC
Тръмп намалява цените на лекарствата

Тръмп намалява цените на лекарствата

Американският президент подписа указ, с който разпорежда на правителството да разработи мерки за това
СЗО обсъжда стратегия по геномика и прецизна медицина

СЗО обсъжда стратегия по геномика и прецизна медицина

Това ще се случи по време на регионална виртуална консултация, съобщиха от офиса на здравната агенция в Европа
Стотици фалшификати на Оземпик в САЩ

Стотици фалшификати на Оземпик в САЩ

Здравният регулатор на Щатите е конфискувал инжекциите и в момента ги разследва
Нови карти за кърлежовия енцефалит в ЕС

Нови карти за кърлежовия енцефалит в ЕС

Горещите точки са концентирани главно в Централна, Източна и Северна Европа, съобщават от ECDC
1 2 3 4 5 ... 170 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Одобрявате ли намалението на таксата за болничен престой на един лев?

Април 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм