ТЕЛК във всяка държавна болница
.jpg)
Във всяка многопрофилна държавна и общинска болница ще има поне по една ТЕЛК, а в областните и университетските по две. Разглеждането на повечето документи за освидетелстване ще става на случаен принцип, а решенията ще се пращат и по електронен път. Това предвиждат само част от поредната порция промени в Правилника за работа на системата на медицинската експертиза. Те бяха обещани от здравния министър Асен Меджидиев при предходното напрежение заради спрените помощи и пенсии на хората, които не са успели навреме да получат нови решения от ТЕЛК.
Причината за промените е лошото функциониране на системата и хилядите забавени експертизи. Към момента в страната има разкрити 70 комисии, като само 29% се произнасят в определения тримесечен срок, признават от МЗ. Останалите комисии бавят решенията до и над година, като има такива, на които издаването на оценка отнема и по 4 години. Основните проблеми за това са в липсата на достатъчно комисии и лекари, които да работят в тях, както и в огромния наплив за освидетелстване - ежегодно през системата минават около 165 000 души.
Затова властите предлагат ТЕЛК-ове
да се разкрият в почти всички лечебни заведения, които са държавна или общинска собственост. Комисиите ще са задължителни за многопрофилните и за онкодиспансерите, а специализираните болници и останалите центрове - кожни, психиатрични, ще решават сами. Така броят на комисиите ще стане от 70 -150.
В новите ТЕЛК-ове ще работят лекари
от болниците, като в състава им ще се включват шефовете на клиниките и отделенията. Срокът за създаване на комисиите е месец след влизане в сила на промените, а до два месеца лекарите в тях трябва да минат и обучение, ако се налага. Освен това ще се създаде и нов щат в НЕЛК - зам. Директор, така че да е по-оперативна работата и там.
Разпределението на заявленията
За освидетелстване на случаен принцип като делата е друга от големите промени, които властите предлагат. По този начин се цели да се избегне субективния елемент в оценката и съмненията за злоупотреби. Изключение от правилото ще се допуска само за много тежко болни пациенти, при които оценката трябва да се прави по адрес.
С промените се въвежда и възможността
за електронно известяване за решението, както на пациента, така и на НОИ. Също така се забранява провеждането на клиничен преглед освен в много тежки случаи. Дава се и достъп на медиците до документацията на пациентите в НЗИС. Целта е да се пести време с освидетелстване по документи. Така хората няма да се викат на място без нужда, нито ще им се искат още изследвания.
Въвежда се задължение ТЕЛК да
уведомява пациентите за насрочено освидетелстване или преглед, а РЗИ да започне 4 месеца преди изтичане срока на съществуващата експертиза, да напомни, че е нужно да се подадат документи за нова. Това също ще може да се прави по електронен път. Коментарите на заинтересованите страни ще потърсим следващата седмица.

По-лесен достъп до проекти за хора с увреждания

7% ръст на средствата за деца със СОП

Подкрепата за деца със СОП не е ефективна

Извеждат над 3200 души от домовете за хора с увреждания

Правят платформа за превод на жестов език

Ръст на помощите за деца с увреждания

Редица проблеми с ТЕЛК остават нерешени

Повече средства за децата с увреждания

НСТС гледа линията на бедност
Социалното министерство предлага тя да е 526 лв. за 2024 г., тристранката ще обсъди и промените в данъчните закони, от които зависят приходите за следващата година
