Болниците с 6% ръст на дейността
(8)(0).jpg)
Тенденцията ръстът при приходите на болниците от здравната каса да изпреварва този от дейността им продължава за поредна година. Макар че през 2022 г. лечебните заведения у нас възстановиха нормалната си работа след пандемията, стремглавото увеличение на цените на клиничните пътеки, а не повечето пациенти, генерират основната част от увеличените им приходи по здравна каса, показва краткия годишен отчет на фонда за 2022.
Общо 2.719 млрд. лв. бяха планирани за болнична помощ в бюджета за м.г. Реално обаче лечебните заведения получиха 2.849 млрд. лв. На практика това е най-голямата част от разходите на здравната каса за годината - 48% от всички 5.7 млрд. лв., които са били дадени за здравноосигурителни плащания през 2022 г.
Ръстът на приходите
През миналата година в болниците той е бил 16% спрямо предходната. Не всички средства на болниците обаче са получени за дейност. Ако се гледат само парите за лечение на пациенти, които са били 2.7 млрд. лв., то ръстът спрямо предходната година е още по-голям – 24%. Останалите малко над 100 млн. лв. бяха дадени на лечебните заведения по методиката, авансово и т.н.
Дейността на болниците
През миналата година тя се е увеличила с 6% и се изразява в 1.9 млн. КП, 279 хил. КПр, 1.23 млн. АПр. Реално увеличение на лекуваните пациенти има по всички направления без инфекциозни и пулмологични болести, интензивно лечение заради приключването на пандемията. Намаление има и при ражданията, както и при диализата. При всички останали направления има ръст на пациентите, като той е бил най-силно изразен в областта на хирургията, кардиологията, гастроентерологията, неврологията и т.н.
Изводите
Най-нереформираната и неефективна система в българското здравеопазване - болничната, продължава да акумулира най-много обществен ресурс. През 2022 г. здравната каса е наляла в нея 48% от средствата за здравноосигурителни плащания.
Ръстът на средствата в болничната помощ продължава да изпреварва този на дейността в лечебните заведения. По-големите плащания в системата с 390 млн. лв. за дейност спрямо 2021 г. се дължат основно на увеличението с 34% на цените на КП. Увеличението на дейността е едва с 6%.
448 млн. лв. са върнали фирмите на касата
Общо 6.419 млрд. лв. са били приходите на здравната каса през м.г., това е повече с 8.8% спрямо 2021 г. Разходите за дейност и лекарства са били 5.7 млрд. лв., показва годишният отчет на НЗОК за м.г. От тях на ПИМП са били платени 368 млн. или 6.2% от всички 5.7 млрд., на СИМП –407 млн. или 6.9% от всички, за изследвания са отишли 197 млн. лв., а за медицински изделия - 115.9 млн., а залекарства – реално 1.524 млрд. , като други 448 млн. лв. са били възстановени от фирмите по механизма и чрез отстъпки. |

Протонният център отпада от ПВУ
Правителството реши да се откаже от проекта, защото има закъснение по изпълнението му с година, от ГЕРБ искат обяснение от здравния министър

Одобриха здравната стратегия 2030

СРЗИ с втори кабинет за ваксини срещу КОВИД

Бизнесът скочи срещу контрола над средствата на касата
Асоциациите на фармацевтичните компании, на дистрибуторите и Българският лекарски съюз отново не са съгласни фондът да плаща онколекарствата по най-ниската доставна цена

Бюджетът на НЗОК за догодина с 14% ръст
Разговорите как ще бъдат разпределени средствата по отделните сфери на финансиране тепърва предстоят

Да се търси мотивация за профилактиката

Над 50 лекарства се изтеглят от пазара
Толкова са продуктите, чието разпространение се преустановява за постоянно, бройката е за деветте месеца на тази година

НЗОК готова с правилата за онколекарствата
Ако не се приемат законодателни промени, от октомври фондът ще плаща на всички болници по най-ниската, която е постигната от тях предходния месец

Половината българи пропускат профилактиката
