Сърдечната недостатъчност става убиец №1
.jpg)
Приема се, че от сърдечна недостатъчност у нас страдат около 140 000 души, тъй като не се събират точни данни за истинския брой на пациентите. Общият процент на смъртните случаи от заболяването се движи между 18 и 20 на сто от всички смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания, което означава, че
диагнозата убива над 20 000 души годишно
Един на всеки четирима души умира до година след установяване на сърдечна недостатъчност, а половината от страдащите - до 5 години след това, алармират специалистите.
Колкото и парадоксално да звучи, "виновни" за тъжната статистика са самите кардиолози, заради подобрената превенция и терапия на миокардния инфаркт в страната. Хората все по-рядко умират от инфаркт, но това прогресивно увеличава пациентите със сърдечна недостатъчност, обясни доц. Иво Петров, началник на Клиниката по кардиология и ангиология в "Сити Клиник", София. Най-често заради сърдечна недостатъчност влизат в болница възрастните над 65-годишна възраст, но по-сериозният проблем е, че голяма част от тях се хоспитализират втори път.
Около една четвърт от изписаните пациенти се връщат до 30-ия ден
А 40% от всички лекувани отново се хоспитализират в най-рисковия период от гледна точка на възстановяването - между 3 и 6 месец.
"Тенденцията трябва да се промени, а една от мерките за постигане на тази цел е наличието на приемственост между болничната и амбулаторната кардиологична помощ. Разработването на програми за ранно проследяване на дехоспитализираните пациенти е ефективна мярка в борбата с ненужните хоспитализации и доказала своите ползи", заяви доц. Йото Йотов. По думите му, в "Св. Марина" от две години се прилага пилотен проект за подобно ранно проследяване, който показва, че адекватното наблюдение на пациентите след изписването им от болница
намалява смъртността и рехоспитализациите с 2,5 пъти само в рамките на 6 месеца
В тази връзка Дружеството на кардиолозите в България ще настоява за въвеждане на подобна програма за проследяване на пациенти със сърдечно-съдови заболявания на национално ниво.
За намаляване на смъртността от сърдечна недостатъчност допринася и иновативната медикаментозна терапия, която от началото на годината се реимбурсира от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), допълни проф. Цветана Кътева от Националната кардиологична болница. По думите й между 40 и 50 хил. души у нас могат да се възползват от новото лечение, ако бъдат навреме насочени към специалист.

Как да пазим бъбреците си здрави

Спасиха пациент с огромни тумори

Спасиха зрението на 5 деца с уникален метод

Изследване казва възрастта на съдовете

Първите три месеца след инсулт са най-важни

Манията за здравословен живот крие психоза

Лекар от ИСУЛ с PRP плазма срещу кървенето

Бум на стомашни заболявания

Ръководство за откриване на белези на рака
