Спешен случай размести програмата на УНГ-форум
Спешен случай
Лекарите демонстрираха и висока степен на гъвкавост и виртуозност, тъй като в движение се наложи първият предвиден пациент за поставяне на слухов имплант по костен път тип BoneBridge, да бъде отложен за след година. Вместо него по спешност беше оперирано 7-годишно дете от Сливен, чиито родители потърсиха в този момент лекарска помощ в болница „Тракия". „Заедно с немските ми колеги преценихме, че състоянието на детето е неотложно и решихме да го оперираме, като покажем „на живо" хода на операцията пред участниците в курса", обясни доц. Петър Руев. Детето е страдало от мастоитит – остро възпаление на клетъчната система на средното ухо. В миналото мастоититът често е завършвал със смъртен изход, заради липсата на антибиотиции е бил една от причините за възпаление на мозъчните обвивки при деца. При операцията беше демонстрирано отваряне на клетките на мастоидния израстък и евакуиране на гнойната колекцияот средното ухо на детето. „Възпалителният процес беше доста напреднал и е добре, че успяхме да го оперираме навреме", посочи д-р Руев.
И още две операции
В рамките на курса д-р Руев оперира и пациент с отосклероза - състояние, което се предава по наследствен път и е свързано с вкостяване на слуховите костици. В случая пациентът е 32-годишен мъж, чийто баща преди време също е бил опериран от доц. Руевза същото заболяване.„Вкостяването беше много голямо и това създаде затруднения при поставянето на титановата протеза, с която заместихме третата му слухова костица", обясни д-р Руев.
Третият случай е на пациент, опериран преди много години по повод на подобно остро възпаление, като при детето. „Постоперативната му кухина създаваше проблеми и се наложи тя да бъде запълнена с изкуствена кост", разказа д-р Руев. Седмият курс по отохирургия на Болница „Тракия" ще се запомни и с поредицата интересни лекции от колеги, които са били гости в предишните издания на събитието. Много коментари и въпроси предизвика лекцията на анатома д-р Ангел Дандов от Медицинския университет в София за анатомията на средното ухо. При голям интерес преминаха и лекциите на д-р Димитър Чаталбашев, анестезиолог на свободна практика от Пловдив, който изнесе лекция за особеностите на анестезията при пациенти подложени на отохирургичниинтервенции. Известният рентгенолог и образен диагностик д-р Борислав Милев, д.м.представи нова методика за доказване на ендолимфатиченхидропс– заболяването на Мениер, което причинява епизоди на световъртеж и загуба на слуха.
Лекция за 3D-принтиране
„Нашите гост-лектори представиха и лекции за хроничните отити, за сертифициране на отохирургичните интервенции и в частност на кохлеарнитеимплантации, като бяха представени много интересни клинични случаи. Изненадата на нашия курс беше д-р Ваньо Везиров, който се занимава с 3D-принтиране и беше изработил модели на темпоралната кост, изнасяйки изключително интересна лекция за възможностите на 3D-принтирането в съвременната медицина", разказва още доц. д-р Руев.
По време на курса беше представена и книгата „Отохирургия" с автори доц. Петър Руев и д-р Светослав Ботев , като всеки един от участниците в курса я получи като подарък. „В нея са описани всички тези наши оперативни техники, които демонстрирахме и съм убеден, че ще послужи като много добро учебно помагало на младите ни колеги", каза в заключение д-р Руев.
Среща с пациенти
Както clinica писа, в последния ден на курса – 1 април, конферентната зала събра много от децата и възрастните пациенти, на които през последните 10 години са направени кохлеарни имплантации в Болница „Тракия". На срещата дойдоха над 15 деца и техните родители, които с благодарност поздравиха слухово-речевият рехабилитатор Фани Михайлова. Тя им представи извадки от видеозаписите с първите уроци, в които децата са се учили да проговорят, след като са им били поставени кохлеарнитеимпланти. Днес порасналите малки пациенти вече са напълно социализирани и с радост се снимаха с Фани Михайлова – своята първа учителка по опознаване на звуците, четене и говорене.
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда
Спасиха прерязаната ръка на мъж
Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване
Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата
Коварното при хламидията е безсимптомното протичане
Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта
Хората с рак са по-склонни на самоубийство
Не е време за разходка навън
Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев