ХЕМС е повече от нищо

Още един мандат на служебния кабинет е към своя край. Този път той продължи около три месеца, ако се забави (не-) съставянето на ново правителство може да получи отсрочка от още няколко седмици. Те обаче едва ли ще повлияят съществено на нищо не случването в системата.
Вярно е, че служебните кабинети не се правят, за да решават системните проблеми в държавата. От тях всеки очаква пълно „изчегъртване" на бившите, които и да са те, и тупане на топката за три месеца до провеждането на нови избори. И когато това се случва веднъж на десет години, в него няма нищо фатално и неестествено. Когато обаче продължи две години и от прецедент започне да се превръща в статукво, в обществото се пораждат различни очаквания.
Големите надежди
Те са например за провеждане на политики, които да решат увеличаващите се проблеми в съответните сектори – в случая в здравния. И въпреки че да се удовлетвори подобно очакване е трудно и при редовно управление с голямо мнозинство, то вероятно щеше да е редно при проточилия се служебен мандат да се състои поне разговор за най-големите недъзи в системата – качеството и контрола в нея, стандартите, на които тя (не) отговаря, разрастването на болничната мрежа, кадровият дефицит, вратичките при финансирането на лекарства с обществени средства. За изминалите две години обаче нямаше такъв опит, нито за последните три месеца.
Злободневно
И през тях здравният министър д-р Асен Меджидиев продължи да върши рутинната дейност на ведомството, в което няма нищо лошо и щеше да бъде напълно достатъчно, ако здравеопазването в България е подредено, но за съжаление това не е така. На този фон едно отчитане на дейност в стила на предходното - например закъснялото пускане на мобилното приложение за е-рецептите, които така и не станаха задължителни, разговорите за осигуряването на мобилни спешни екипи през лятото край морето или вноса на поредния липсващ медикамент в страната звучат несериозно.
Намеренията
В тяхната сфера продължават да седят повечето заявки за по-големи промени на здравния министър. Тук визирам обещанието за остойностяване на лекарския и медицинския труд, както и за изработването на нова здравна карта, тъй като старата не е пипана от 2018 г.
Под чертата
В крайна сметка за изминалите три или девет месеца, ако броим и предходния мандат на почти същия служебен кабинет, в здравната система има три малки победи – рестартирането на проекта за Национална детска болница (нищо, че не е много напреднал), финализиранетро на търга за медицинските хеликоптери – ХЕМС, като част от изпълнението на „Плана за възстановяване" и промяната на формулата за ТЕЛК-а. И трите станаха след поредица от обществени скандали – дали болницата да е частна или държавна, кой да прави спешната помощ по въздуха, протести пред МС на хората с увреждания. Готов е и проект за промени на закона за лекарствата, в който обаче има само козметични промени.
Невидими
Големите проблеми, като този за цените, на които държавата плаща нерегистрирани лекарства за стотици хиляди лева по-скъпо от други страни, не бяха дори забелязани. Същото се случи и с доклада на ДАНС, в който се заявява, че касата плаща за онколекарства, които не се вливат на пациентите в някои болници, без решение остана и проблема със стопирания търг на здравното министерство за лекарства, което повишава публичните разходи. Да не говорим за крещящата нужда от слагане на ред в болничния сектор, където дори няма нужните стандарти за качество, нито потенциал за контрол, а лечебните заведения се множат на фона на задълбочаващата се кадрова криза. Липсата на сестри и в по-малка степен на лекари, на практика също остана извън обсега на вниманието и на този служебен кабинет. Въпреки че тези проблеми бяха адресирани в анализ, приет по терлички от МС в края на декември 2022 г., те дори не бяха сложени за публично обсъждане, камо ли адресирани с действия. Все пак нека не забравяме, че след изборите идва и надеждата за редовно правителство, което може и да реши да ги забележи. За съжаление опитът досега е показал, че това е по-скоро твърде малко вероятно. Но винаги остава надеждата, както и утешението, че ХЕМС е повече от нищо!

Без стандарти няма оценка на качеството
Не е нормално в страната да няма такива документи по 7 специалности, особено по Анестезиология, Пулмология и Кардиология, казва проф. Златица Петрова

Превантивно: Доставиха калиев йодид в резерва

Обнародваха Анекс между БЗС и НЗОК

Донев отчете ХЕМС и Детската болница

Поставянето на намордник е рефлекс от комунизма
Да си припомним близкото минало и пред урните, да дадем гласа си премислено, не срещу 50 лв., не срещу кебапче, не по корпоративна принуда, казва д-р Мирослав Ненков

Съборът на БЛС одобри новия НРД

БЛС решава за новия НРД утре

"Майчин дом" продължава да работи нормално

Да се предвиди ресурс за кислородни концентратори

Зелена светлина за удължения бюджет
Депутатите от финансовата комисия приеха проекта на Министерски съвет единодушно