Сериозен ръст на скарлатина
.jpg)
Обичайно скарлатината върлува от средата
на февруари до средата на април", поясни проф. Кантарджиев и припомни, че става дума за вид шарка, но не всички лекари разпознават ясно кланичната картина. „Установяването чрез положителен биологичен тест на за стрептококус биогенес не е критерии за скарталина, посочи специалистът. По думите му той може да се дължи на носителство на този стрептококус биогенес, каквото има при децата в 10% от случаите и в 5% при възрастните хора. „Това не означава, че човек е болен от скарлатина.
Ангината също се причинява от стрептокок, което също
може да заблуди", подчерта той. Проф. Кантарджиев припомни, че носителството на стрептококус биогенес, ангината и скарлатината се лекуват с пеницилинови антибиотици. „Друг е въпросът, че антибиотиците не се познават. Проблем е, че прекараните много респираторни вирусни инфекции понижават имунитета на децата и се увеличава склонността към скарлатина", каза още проф. Тодор Кантарджиев. Той увери, че тази шарка е много рядка до 3-годишна възраст. Най-често се среща от 3 до 6 годинки, както и в началния училищен курс.
Много рядко боледуват възрастни и сравнително рядко
младежи. „Това се дължи на изграден имунитет и променена нагласа на имунната система", коментира той. От началото на годината досега лабораторно са установени и 4 случая на ботулизъм, показват данните на НЦЗПЗ за разлика от 2022-ра, когато не е имало нито един. Заболявнето поразява нервната система и се лекува продължително време, а както clinica писа, в Европа има 67 установени случаи, възникнали след лечение за отслабване.
„Заразяването става не само от месо, но и от зеленчуци",
каза проф. Тодор Кантарджиев и припомни случаи в САЩ от преди няколко години, където имаше много поразени от ботулизъм, плъзнал от консерви с грах. По думите му най-често инфекцията тръгва от домашни консерви. „Падане на клепачите и двойно виждане са сигурните белези за ботулизъм, тъй като се причинява от невротоксин" припомни специалистът и предупреди хората да не пробват непроверени меса с неясен произход.

Балансираме дефицита със специализанти

Обнародваха промените в надзора на туберкулозата

14% от украинските бежанци у нас са медици

По-скъпи денталните услуги заради инфлацията

Чакаме ХЕМС през юли

Нов ръст на скарлатината

Търсят кадри за спешната помощ по въздух

85 кандидати за стипендии от БЛС

Бумът на скарлатината чак до май
