Трябва да погледнем още инсултите
Какви са проблемите в лечението на инсулти у нас, защо смъртността и инвалидизацията в страната ни са толкова високи обсъдиха експерти по време на дискусия на тема „Ще има ли България модерно лечение на инсултите", организирана от „Индекс на болниците" и Българското дружество по инсулт (БДИ). Какво смята д-р Михаил Абрашев от НЗОК, може да видите в неговото изказване.
Националната здравноосигурителна каса не разработва клиничните пътеки. Те се предлагат от дружествата по специалности, след което минават на координация, съгласуване в касата. Накрая те се утвърждават от Надзорния съвет, като приложение към Националния рамков договор.
Има обаче една ригидност от дружествата.
Не винаги нещата се случват. Ние, от касата, настояваме да се обърне внимание повече на тромболизата и тромбоктемията. Дружествата не го приемат, особено за тромбоктемията. Аз съм бил в Министерството на здравеопазването десет-петнадесет години.
Преди 2002 г., преди навлизането на
интервенционалната кардиология хората масово умираха от инфаркти. Когато тя навлезе, броят им падна не с проценти, а с цели пет пъти. Това давам като нещо, което е приложено, възприето и се е реализирало в системата.
Много се надявам това да се случи и с
тромбектомията, защото не е редно да я правят само три болници в цяла България. За мен това е непонятно. Ако се пробие в тази посока, смъртността ще падне. Аз съм свидетел, как в Пета градска болница човек с инсулт и след тромбоктемия, стана и си тръгна след пет минути. Това беше преди 5-8 години.
Трябва да се оценява качеството в онкологията
Защо българските пациенти с онкологични болести доплащат за лечението си, проблем ли е това, ясен ли е пътят им на лечение, има ли комплексност и качество в него. Това са част от въпросите, които отправихме към доц. Ася Консулова.
Инвитро процедурите без промяна в успеваемостта
За поредна година тя остава около 27% за финансираните от държавата, показват официалните данни
Няма структуриран подход към онкозаболяванията
Онкологични ръководства у нас няма
Държавата абдикира от контрола на болниците
69% от пациентите с онкологични заболявания доплащат
Средната сума на човек е била 1495 лв., което поставя сериозни финансови бариери пред достъпа до адекватна здравна помощ, показва изследване на "Индекс на болниците"
Онкологията се разрасна
През миналата година две болници са отворили нови отделения - по лекарствено лечение и по лъчелечение
17858 операции в неврохирургията
Въпреки че 115 болници са осъществявали някаква дейност в тази област, тя остава концентрирана в 15 центъра в страната
Ръст в ортопедичните операции
През миналата година те са били над 74 хиляди, с което почти догонват нивата отпреди пандемията
На демографията пречи политическата конюнктура
Ражданията в болниците през 2023 г. за първи път се оказаха под 50 000, показва анализът на „Индекс на болниците" върху данните на НЗОК. Защо се случва това, ще се промени ли негативната тенденция, попитахме доц. Спас Ташев.