Трябва да погледнем още инсултите

Какви са проблемите в лечението на инсулти у нас, защо смъртността и инвалидизацията в страната ни са толкова високи обсъдиха експерти по време на дискусия на тема „Ще има ли България модерно лечение на инсултите", организирана от „Индекс на болниците" и Българското дружество по инсулт (БДИ). Какво смята д-р Михаил Абрашев от НЗОК, може да видите в неговото изказване.
Националната здравноосигурителна каса не разработва клиничните пътеки. Те се предлагат от дружествата по специалности, след което минават на координация, съгласуване в касата. Накрая те се утвърждават от Надзорния съвет, като приложение към Националния рамков договор.
Има обаче една ригидност от дружествата.
Не винаги нещата се случват. Ние, от касата, настояваме да се обърне внимание повече на тромболизата и тромбоктемията. Дружествата не го приемат, особено за тромбоктемията. Аз съм бил в Министерството на здравеопазването десет-петнадесет години.
Преди 2002 г., преди навлизането на
интервенционалната кардиология хората масово умираха от инфаркти. Когато тя навлезе, броят им падна не с проценти, а с цели пет пъти. Това давам като нещо, което е приложено, възприето и се е реализирало в системата.
Много се надявам това да се случи и с
тромбектомията, защото не е редно да я правят само три болници в цяла България. За мен това е непонятно. Ако се пробие в тази посока, смъртността ще падне. Аз съм свидетел, как в Пета градска болница човек с инсулт и след тромбоктемия, стана и си тръгна след пет минути. Това беше преди 5-8 години.

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им обаче все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

България изостава в лечението на инсултите

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

МЗ готви политики за превенцията на инсултите
В тях ще се заложат мерки за намаляване на вредните влияния, свързани с акцизните стоки, каза Аркади Шарков

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото

Ражданията намаляха с 1 629 за година
През миналата година боят им е бил 51 672, отново почти половината са били с цезарово сечение, показва „Индекс на болниците"
