България изостава в лечението на инсултите

При исхемичния инсулт тромболизата и тромбоктемията – съвременните методи за лечение, в България са с дялове едва 2.5 и 0.1 процент. Когато говорим за Европейски съюз, имаме дялове средно от 10% при тромболизата. Доколкото съм се запознал с плановете за борба с инсултите, там има заложени целеви стойности от около 15 процента. Има и между 20 и 25% пациенти, които са показани за такова лечение.
Тук България изостава в известна степен.
Това е и един от основните изводи. Това е и по-важният извод от общите числа. Общо 41 858 са случаите на исхемични инсулти, които са били лекувани в 130 болници в нашата страна през миналата година. Всички лечебни заведения, които би трябвало да правят тромболизи са 87, а реално те се правят в 44. Това са данни от 2022 година. Около 2000 случая повече на исхемични инсулти са регистрирани за една година.
Не това обаче е голямата тема, която ни интересува.
Тя е в детайлите, а не в голямата картина. Когато става дума за тромбектомии, те се правят в няколко болници, които се броят на пръстите на двете, дори на едната ръка. Изводът е, че имаме известно, може би конюнктурно, но едва ли съществено увеличение на общите случаи. Дяловете за лечение със съвременните европейски методи остават сравнително ниски при заложените европейски нива.
При заложени европейски нива от 5% тромбектомии
в България те са 0,1 на сто. Тромболизите са 2,5% при заложени 15 на сто. Това означава, че България изостава в модерните методи за лечение на инсултите. А, както е известно, смъртността и инвалидизацията от тях са основен проблем у нас.

80% от медицинските сестри с готовност за протест
Основната причина за това са нерешените проблеми с кадровия дефицит, който влияе отрицателно на работата им и увеличава вероятността от медицински грешки, показва анкета на „Индекс на болниците"

1520 бебета инвитро за година
Успеваемостта на клиниките се е повишила до близо 28% през 2021 г., показват данните на ЦАР

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

Трябва да погледнем още инсултите
От касата настояваме да се обърне повече внимание тромболизата и тромбоктемията, но дружествата не го приемат, каза д-р Михаил Абрашев

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

МЗ готви политики за превенцията на инсултите
В тях ще се заложат мерки за намаляване на вредните влияния, свързани с акцизните стоки, каза Аркади Шарков

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото