Българите масово имат проблеми със съня

Българите спят средно с половин час по-малко
от препоръчителните поне седем, като качеството на съня се влошава с възрастта и проблемът е по-често срещан при жените - 36% от тях се събуждат повече от веднъж на вечер спрямо 29% при мъжете. Всеки пети заспива трудно, а 11% сънуват кошмари. Едва 12% от сънародниците ни смятат съня си за отличен.
Близо два пъти по-често нашенците с проблемен сън
изпитват притеснение, тревожност и физическа болка, сравнено с хората без проблеми със съня. Тъга изпитват само 18% от лицата с безпроблемен сън, докато 46 на сто от тези, които спят зле се чувстват тъжни. 39 на сто от недоспалите са гневливи и свадливи.
За разлика от тях, едва 12 на сто от наспалите се добре
изпадат в гняв и раздразнение. Освен това, 29% от недоспалите се чувстват отчаяни. Според данните от проучването е налице взаимовръзка между множество хронични заболявания и проблемите със съня. Хората, които страдат от хипертония, тревожност, депресия и мигрена, имат по-често проблемен сън от здравите хора.

Aпел в Международния ден на ретината

МУ-Пловдив дава награди за пластмаса

Форум за недоносените деца

Безплатни прегледи в Банско и Гоце Делчев

Безплатни прегледи за рак на гърдата в София

Безплатни дентални прегледи в София

Безплатни прегледи в Русе и Разград

Форум за психичното здраве в Брюксел

Безплатни изследвания във ВМА
