Операции с 3D очила в три очни болници
В столична клиника бяха извършени операции на 8 души с различни заболявания на стъкловидното тяло и задния сегмент – отлепена ретина, травми. Един от операторите бе проф. Ива Петкова – национален консултант по офталмология.
Модерната система е разработвана близо 10 години от екип инженери и офталмохирурзи. Една от основните ползи, за които е мислил екипът е, как да намали напрежението на хирурга. Офталмохирурзите са изложени на повишен риск от мускулно-скелетни наранявания, заради неестествената си поза зад микроскопа. Те прекарват часове в статично и неестествено положение на главата, оттам болките във врата и раменете, ошипяването, износването на ставите са чест спътник в тази професия. Изчислено е, че благодарение на ергономията новата система може да удължи кариерата на един офталмохирург с 10 години.
Огромна полза за пациента е премахването на фототоксичността и инжектирането на контрастно вещество в окото, обясняват специалистите. При нормалния микроскоп в окото прониква светлина, която оказва нежелан ефект върху зрителната острота. Не е необходимо да се инжектират контрастни вещества в очите, което е практика при операции на ретината.
Системата е и ценен обучителен инструмент. Сега не е възможно хирургът да види какво се случва в операционното поле, без да погледне в микроскопа на ученика. Огромният екран се гледа от всички асистенти, включително и от медицинската сестра, която може да предвиди какъв инструмент да подаде.

Световен ден по безопасност и здраве

Безплатни прегледи за имунни нарушения
Te ще се извършват в лабораторията по клинична имунология към УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив

Безплатни консултации по имунология

Обучение по диагностика на аутизма

Светила на урологията на форум в София

Дебат за споделеното родителство

ВМА открива реновирана лаборатория

Дни на ваксините и имунопрофилактиката в Пловдив

Безплатни прегледи за ПИД в София
