МЗ готви политики за превенцията на инсултите

Какви са проблемите в лечението на инсулти у нас, защо смъртността и инвалидизацията в страната ни са толкова високи обсъдиха експерти по време на дискусия на тема „Ще има ли България модерно лечение на инсултите", организирана от „Индекс на болниците" и Българското дружество по инсулт (БДИ). Какво правят в тази посока здравните власти, разказа по време на нея Аркади Шарков, съветник на здравния министър.
В момента Министерството на здравеопазването е в активна форма. То е подписало декларация за присъединяване на България към Европейския план за борба с инсулта. Това стана на 8 декември 2021 година. Въпросът е, че се случи в едни малко по-смутни политически времена, но вече има задвижване по въпроса.
В Националната здравна стратегия
за пръв път е посочена борбата с инсулта, като една от целевите политики, които до 2030 г. МЗ и държавата следва да водят. Мярка в тази посока е разработването на национален план за борба с инсулта по подобие на този за борба с рака, който вече беше приет, и който ще е част от европейския план. В министерството вече е създадена работна група. Предвид Плана за възстановяване и устойчивост МЗ разработва възможността за създаването на десет центъра за лечение на инсулти в добавка към сега съществуващите.
В момента се работи и по консенсус
за борба с вредните влияния, свързани с акцизните стоки – алкохол, тютюн, включително и горива, тъй като те също оказват влияние върху чистотата на въздуха, застоялия начин на живот, затлъстяването и всичко останало. Такъв документ с политики в тази насока се очаква да бъде готов и приет в началото или края на следващия месец.
Самият инсулт е социален, здравен и
икономически проблем. Борбата с инсулта води съответно и до по-висок брутен вътрешен продукт. Най-важното, когато говорим за финансиране от държавата е, че Министерството на финансите няма нужда от информация колко хора са излекувани, а каква ще бъде възвращаемостта. Това е ключов момент в разработването на такива политики. Особено важно в случая е образованието и здравната култура, като не става дума само за образованието на медицинските специалисти, а и на обикновения гражданин, на ученика по отношение неговото здраве и начините, с които да ги предотврати в дългосрочен период. Тези елементи следва да бъдат изведени също на преден план.

80% от медицинските сестри с готовност за протест
Основната причина за това са нерешените проблеми с кадровия дефицит, който влияе отрицателно на работата им и увеличава вероятността от медицински грешки, показва анкета на „Индекс на болниците"

1520 бебета инвитро за година
Успеваемостта на клиниките се е повишила до близо 28% през 2021 г., показват данните на ЦАР

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

Трябва да погледнем още инсултите
От касата настояваме да се обърне повече внимание тромболизата и тромбоктемията, но дружествата не го приемат, каза д-р Михаил Абрашев

България изостава в лечението на инсултите

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото