Готвят бюджет с 3% дефицит
Министерство на финансите ще предложи на бъдещите депутати рестриктивен нов бюджет с 3% дефицит и редица данъчни промени. Ако те не се приемат, страната е изправена пред серизен финансов риск и опасност от теглене на нов заем. Това стана ясно от думите на финансовия министър Росица Велкова днес.
Проектът на бюджет за 2022 г. ще бъде публикуван на 3 април, за да може на 26 април да се разгледа от Министерски съвет и до края на месеца да се внесе в бъдещия парламент. В него ще се заложи 3% дефицит, като за постигането му и запазването на социалните политики финансовото министерство предлага пакет от данъчни промени. Те ще бъдат публикувани за обществено обсъждане в петък.
Данъчните промени включват
въвеждането на еднократен данък «свръхпечалба». Той ще засяга всички юридически лица. Новият налог ще се изчислява на базата на печалбата през 2019, 2020 и 2021 г. Към нея ще се прибавят още 20%, но, ако печалбата за тази година надвишава тази сума, ще се начисли данък от 33%. Освбодени от еднократния налог ще са само публичните предприятия, но те ще трябва да внесат 100% от дивидентите си.
МФ предвижда и увеличние на тол такси,
концесионни възнаграждения, както и възстановяване на някои от ДДС ставките, които бяха намалени до 1 юли. Ще предложим връщане ставките за ресторантьорския бизнес, горивата и ел. енергията, ще оставим по-ниски тези за хляба, брашното, книгите, обясни Велкова. Тя добави, че ще има и увеличаване на акциза на е-цигарите, както и засилване на фискалния контрол.
Всички тези мерки обаче ще дадат
възможност на държавтаа да вдигне пенсиите по швейцарското правило от 1 юли и заплатите в бюджетния сектор с 10% за тези сектори, които през миналата година не са имали никаков увлечение. МФ ще предложи и връщане на старото правило за 10% икономии от министерствата, които ще се дават през последното тромесечие, ако бюджетното салдо го позволява. Също така капиталовите разходи да не могат да се пренасочват за друго. Това ще са буфери в бюджета, обясни Велкова.
Няма гаранция, че новите депутати ще приемат
всички тези предложения. Партиите вече оспориха идеите на служебния кабинет още в предишния парламент. Ако го направят отново обаче, има сериозен финансов риск за страната ни, смятат от МФ. Ако мерките не се приемат и се увеличи дефицита, ще влезем в процедура по свръхдефицирт и ще загубим прерспектива за влизане в Еврозоната, ще се създаде проблем с ликвидността на дълга ни на международните пазари, възможно е да се наложи да се вземе и нов заем от МВФ, стана ясно от думите на Велкова.
Малко по-късно дойде и първото потвърждение,
че вероятността идеите на служебния кабинет да не се приемат от бъдещия парламент, не са никак малки. От "Продължаваме промяната" (ПП) заявиха, че фискалният резерв към края на февруари 2021 г. е бил 8 милиарда и 800 милиона. "Фискалният резерв към момента е 16 милиарда и 400 милиона, с почти 8 милиарда повече. Как точно фалира държавата?", контрира лидерът на ПП Асен Василев.
Тристранката без съгласие за МРЗ
Подкрепяме ръста на МРЗ
Днес НСТС разглежда какъв да бъде размерът на МРЗ догодина. Предложението на държавата е тя да стане 1077 лв. Социалните партньори обаче са с различни гледни точки за това дали ръстът е удачен. Какво е мнението на синдикатите, може да видите в позицията на КНСБ.
Увеличението на МРЗ с 15% крие риск
То ще се отрази изключително негативно на работодателите в малките населени места и в секторите с ниска добавена стойност, смятат от ССИ
Тристранката обсъжда МРЗ
Двойно повече средства за бизнес на хора с увреждания
Изплащат пенсиите от 7 октомври
Над 6300 хора с увреждания започнали работа за година
Пенсиите на работещите с ръст от 14.82 лв.
Вдигат заплатите в АСП
Догодина линията на бедност става 638 лв., реши още Министрески съвет