Как да различим истинския глад
.jpg)
Емоционалният глад обаче, се появява
под формата на умствено желание, което ни кара да бъдем по-малко съзнателни в избора си на вид и количество храна. Обръщаме се към яденето в опит да избягаме от неприятни емоции или да засилим приятните. Това означава, че ядем в отговор на това как се чувстваме, а не според нуждите на тялото ни.
Емоционалният глад жадува за специфични храни. Когато сме физически гладни, почти всичко звучи добре – включително здравословни храни – плодове, ядки, зеленчуци. Но емоционалният глад изисква мазни или сладки храни, които незабавно повишават настроението. Той не се задоволява, когато сме сити. Ние продължаваме да имаме желание за още и още. Често човек яде, докато почувства дискомфорт от преяждане.
Физическият глад, от друга стана, няма нужда
от преяждане, чувстваме удовлетворение, когато стомахът ни е пълен. Емоционалният глад често води след себе си съжаление, вина и срам. Човек се критикува и обвинява заради ненужните калории, които е поел, че няма воля и не е устоял на изкушението. Първата стъпка, която може да ни върне контрола и да повиши увереността ни, е да се научим да разпознаваме двата вида глад. Това се случва като наблюдаваме себе си и си задаваме въпроси – колко време е минало от последното хранене, как се появи гладът, какво се случи преди това, как се чувствам, конкретна храна ли желая.

Атлетите ни с Даун със златни медали

Седмица на здравните филми

Честито Благовещение!

58-годишна украинска бежанка роди у нас

Нова книга по практическа психология

Фестивал на червенокръстки и здравни филми

Световни ортопеди обучават наши лекари

Tворци с концерт за лечение на свой колега

Местим стрелките с час напред в неделя
