Анализ

Жените все още с по-ниско заплащане от мъжете

08-03-2023 10:29
Разликата през последните година обаче се стопява, най-съществена – над 30%, е във финансовия сектор, здравеопазването, показва изследване на ИПИЖените все още с по-ниско заплащане от мъжете
Clinica.bg

press@clinica.bg
Заетостта при жените е по-висока отколкото при мъжете, но заплащането продължава да е по-ниско, въпреки че разликата се стопява през последните години. Това показват данните от новото изследване на Института по пазарна икономика, посветено на жените и пазара на труда. Ето и основните констатации и изводи от него.
Заетост

Преброяването на населението от 2021 г. показа, че 2.9 млн. от общо 5.6 млн. души над 15-годишна възраст полагат или предлагат труд (работната сила). Делът на мъжете е значително по-висок – 57,1%, докато този на жените е 48,8 на сто.

Въпреки че по-малка част от жените са икономически активни, делът на заетите от тях е по-висок, а на безработните - по-нисък. През 2021 г. делът на заетите жени в работната сила е 90,7% (спрямо 89,5% при мъжете), а безработните – 9,3% (спрямо 10,5% мъжете).

Най-висок е делът на жените между 45 и 64-годишна възраст – 49,7%. При най-ниската (15-24 г.) и при най-високата възрастова група (65+ години.) участието на жените е значително по-ниско. "Това означава, че делът на жените на пазара на труда е съсредоточен в най-активната възраст на трудовия живот, а участието им в работната сила започва по-късно и завършва по-рано спрямо това на мъжете", посочват авторите на анализа.

 

Разпределение по региони

 

Данните по региони сочат, че в София е най-висок процентът на жените (60 на сто), които участват в работната сила (спрямо 68% при мъжете), а най-нисък е в област Кърджали (36% участие на жените и 43% - на мъжете). Областите с най-малка разлика в дела на работната сила между двата пола са Благоевград, Кюстендил и Перник (под 6 пр.п. разлика), а с най-висока – Добрич, Търговище и Шумен (с по 11 пр.п. разлика). "Сравнително голяма част от жените не участват в работната сила в някои райони, където е висок делът на етническото, селското и сравнително по-ниско образованото население", обобщава Николов и допълва, че "разликите при участието на мъжете и жените на трудовия пазар намаляват с нарастване на степента на образование".

 

Предпочитани професии

 

Изборът на професия е силно повлиян от традиционните роли на пола. Затова най-голям брой жени са наети в образованието, здравеопазването и социалните дейности (над 80%), с други думи в сектори, свързани с работата с хора. На другия полюс - с под 20% наети жени, са традиционно доминираните от мъжете сектори, като строителството и добивната промишленост. "Данните показват, че в секторите, в които е необходим личен контакт и работа с хора, са заети предимно жени, а в тези, в които се изисква основно физическа сила, преобладават мъжете", коментира Зорница Славова, старши икономист в ИПИ.

 

Заплащане

 

През 2021 г. средната брутна годишна заплата на дамите е 16 900 лв., а при мъжете - 20 500 лева. "През последното десетилетие се наблюдава стабилен и постоянен ръст на заплатите и при двата пола, а разликата намалява. Докато през 2000 г. възнаграждението на жените е с близо 25% по-ниско от това на мъжете, през 2021 г. разликата е под 18 на сто", посочва авторът на изследването. Разликата в заплащането обаче е най-съществена във финансовия сектор, здравеопазването, ИКТ сектора, преработващата промишленост и в сферата на културата, спорта и развлеченията, където заплащането на жените е с над 30% по-малко от това на мъжете.

 

Семейство

 

Изследването установява, че докато при жените децата в семейството водят до „загуба" на заетост, при мъжете е точно обратното – те са фактор, който увеличава коефициента на заетост, независимо от образованието. "Очевидното обяснение за противоположния ефект на децата е в разпределението на ролите в семейството, тъй като жените по-често избират да се грижат за децата и домакинството без да търсят формална заетост, а обратно - мъжете се нуждаят от работни места, за да могат да издържат домакинството. Разбира се, има и друго обяснение, а именно, че работещите мъже по-лесно намират партньор, с когото да създадат семейство и деца", коментират от ИПИ.


КНСБ иска 10% ръст на заплатите

КНСБ иска 10% ръст на заплатите

Те да влязат в сила от 1 юли за хората в бюджетния сектор, за да се компенсира инфлацията
По-високи социални помощи от юни

По-високи социални помощи от юни

Новите разпоредби ще гарантират, че по-голям брой нуждаещи се ще могат да получат подкрепа от държавата, казват от МТСП
Следим цените на храните в сайт

Следим цените на храните в сайт

Платформата съдържа стойността на 30 основни продукти и бе представена от служебната власт
 „Защита” свиква протест срещу поскъпването

„Защита” свиква протест срещу поскъпването

Националният синдикат организира автошествие на 28 март, пише мерки до политиците срещу спекулата с цените и инфлацията
КЗК разследва хранителния сектор

КЗК разследва хранителния сектор

Ведомството ще проверява търговски вериги, птицевъди и млекопроизводители за „тайни договорки" и антиконкурентно поведение, образувани са три досъдебни производства
Отказват „водни помощи“ за социално слаби

Отказват „водни помощи“ за социално слаби

За този проблем омбудсмана проф. Диана Ковачева сезира премиера Гълъб Донев
Увеличиха командировъчните у нас и в чужбина

Увеличиха командировъчните у нас и в чужбина

Министерският съвет одобри двете наредби, които регламентират по-високи дневни суми
С 16.1% са скочили разходите за труд

С 16.1% са скочили разходите за труд

С толкова са се увеличили те за работодателите за един отработен час в края на 2022 г., показват данните на НСИ
Подкрепа за ръста на командировъчните

Подкрепа за ръста на командировъчните

По-високите суми получиха принципно одобрение от Националния съвет за тристранно сътрудничество, за негови зам.-председатели бяха избрани  Димитър Манолов и Цветан Симеонов
940 лв. минимална заплата от 2024 г.

940 лв. минимална заплата от 2024 г.

Това предлага министерството на финансите в проектобюджета на държавата
1 2 3 4 5 ... 64 »
Преглед

На вашите въпроси отговарят специалистите от Болница "Тракия"

СПРАВОЧНИК
Очаквате ли партиите да изпълнят предизборните си обещания в сферата на здравеопазването, след като влязат в Парламента?

Март 2023 Предишен Следващ