Как да пазим бъбреците си здрави
Всяка година на 9 март отбелязваме Световния ден на бъбреците (СБД). През 2023 той е посветен на последиците от неочакваните бедствия като пандемията и земетресенията, a мотото му е "Бъбречно здраве за всички - да се подготвим за неочакваното, да подкрепим уязвимото". Причината е, че тези неочаквани проблеми оказват влияние и затрудняват диагностиката и лечението на пациентите с хронични бъбречни заболявания, които наброяват 850 млн. в целия свят. Затова е важно да знаем как да пазим здравето си, a организаторите на Световния ден на бъбреците дават следните съвети.
Бъбречните заболявания са популярни като тихият убиец, който може да окаже влияние върху целия ви начин на живот, затова трябва да бъдете внимателни и разумни и да живеем здравословно.
Бъдете активни
Това може да ви помогне в поддържането на добро тегло и така да намали риска от развитието на високо кръвно и диабет, които са рискови фактори за появата на хронични бъбречни заболявания.
Хранете се правилно
Това отново е важно за поддържането на нормално тегло и оттам за намаляване на риска от високо кръвно и диабет. Специалистите обръщат внимание на приема на сол. Препоръчително е той да не бъде повече от 5-6 грама на ден или около една чаена лъжичка. В това количество обаче влиза и солта в самите гозби, не само тази, която вие слагате допълнително. За да ограничите солта, е добре да намалите приема на готови и ресторантски храни и да си готвите сами.
Следете кръвната си захар
Диабетът е основен рисков фактор за бъбречните заболявания. Половината от хората с диабет обаче, не знаят, че имат висока захар. Затова е нужно редовно да проверявате захарта си, особено ако сте в и над средната възраст. Нужно е да проверявате и как функционират бъбреците ви чрез кръвни тестове.
Мерете кръвното си
Половината и от хората с високо кръвно не знаят, че имат такова. То обаче също води до бъбречни заболявания, защото уврежда кръвоносните съдове. Затова трябва да мерите редовно кръвното си и да го държите под контрол. Нормалното кръвно е около 120/80. Високото се диагностицира, ако в два различни дни измерите стойности над 140/90 mmHg (СЗО). В такъв случай е нужно да предприемете лечение и да промените начина си на живот.
Пийте достатъчно течности
Колко точно да са те зависи от начина на живот, климата, в какъв етап от живота си сте, дали се движите много, дали сте бременни или кърмите. Според експертите обаче е нормално да се пият поне 2 литра течности, което се равнява на 8 чаши.
Не пушете
Цигарите намаляват притока на кръв към бъбреците, а чрез нея органите и тъканите се хранят и дишат. Липсата на кръв може да затрудни работата им. Пушенето увеличава и риска от рак на бъбреците с 50%.
Внимавайте с болкоуспокояващите
Редовната употреба на нестероди и противовъзпалителни болкоуспокояващи може да увреди бъбреците ви. Дали сте в риск, ако пиете такива медикаменти, се посъветвайте със своя лекар или фармацевт.
Трябва да работим заедно за пациентите
Част от средствата по НПУ под въпрос
ЕК прие своята предварителна оценка на второто искане за плащане и ни уведоми, че редица ключови етапи не са изпълнени
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия
България първа по хоспитализации в ЕС
Лечението в болница преобладава в държавите, в които има и най-много легла на глава от населението, отчита новият доклад на ОЕСD и ЕК
Стигмата към СПИН у нас остава
Само 3% биха се оженили за ХИВ позитивен, показва проучване на „Здраве без граници"
Сътрудничеството с Израел за детското здраве напредва
Споразумението между двете страни включва и помощ за създаването на националната болница, то беше обнародвано днес
Синдромът на Мошковиц е хематологично заболяване
Честотата му е приблизително 4 човека на 1 000 000 души, като за България не е изяснена, казва доц. Иван Тонев
Новото ръководство за предсърдно мъждене е по-практично
Тази година Европейското дружество по кардиология обнови гайдлайните за предсърдно мъждене. Как бе сформиран екипа, кои са основните промени и прилагат ли се те у нас, попитахме доц. Васил Трайков.
Често чукаме на затворени врати
Много е трудно да намерим медицински специалисти, които да имат желание да работим заедно, казва Лидия Витанова
Леглата с договор по НЗОК намаляха с 474
Редукцията стана за месец, най-голяма се оказа във Варна и София, засега от фонда не казват каква е причината