МЗ избрало болниците за хеликоптерите
Здравното министерство е избрало болниците, където ще има площадки за кацане на медицинските хеликоптери. Имената им обаче още не са оповестени. Това стана ясно след брифинга на здравният министър д-р Асен Меджидиев днес.
В момента междуведомствената работна група, ангажирана с въвеждането на спешна медицинска помощ по въздух, работи в посока да имаме сформирани медицински екипи и изградена инфраструктура преди у нас да пристигнат първите хеликоптери.
Екипът на МЗ вече е уточнил местата
в страната, на които е възможно да бъдат изградени хеликоптерни площадки с оглед нивото на компетентност на съответните лечебни заведения и комплексността на медицинската помощ, която могат да предоставят. Днес здравният министър е предоставил списъка с потенциалните локации на министерствата на отбраната и на транспорта, за да преценят експертите дали са подходящи и дали отговарят на съответните изисквания. След това ще бъдат обявени обществените поръчки за изграждане на площадките.
Ген. Златко Златев, директор на
Държавния авиационен оператор, посочи, че Планът за възстановяване и устойчивост предвижда в страната да бъдат определени пет оперативни бази за разполагане на хеликоптерите. „На този етап предвиждаме една от базите да бъде в Долна Митрополия, Плевен, а другата на летище „Враждебна". Полетите ще се изпълняват през светлата част на денонощието, каквато е и световната практика. Трябва да се има предвид и че говорим за нов тип летателни апарати и нов тип подготовка", допълни той.
Междувременно министерството
на транспорта ще обяви обществена поръчка за осигуряването на два хеликоптера, на лизинг, като целта е те да пристигнат у нас преди заложените в Плана за възстановяване и устойчивост. Първият от общо шестте хеликоптера, които ще бъдат осигурени от италианската фирма „Леонардо", ще пристигне в България на 15 декември т. г.
Здравният министър съобщи още, че паралелно с това започва структурирането на Национален координационен център, който ще има за задача да ръководи оказването на медицинската помощ по въздух. Вече е готова и програмата за обучението на медицинските екипи, като първоначално курсовете ще преминат 20 екипа – лекари и медицински сестри, като лекарите ще бъдат анестезиолог-реаниматори. Курсът на обучение ще бъде с продължителност три седмици, стана ясно още от думите на министър Меджидиев.

Чакаме спешната помощ по въздуха да стане реалност

Авиотрядът поема дейността на Хелимед

ВАС пусна търга за хеликоптерите

Отхвърлиха жалбата срещу търга за хеликоптери

Леонардо иска 160 млн. за хеликоптерите
Това става ясно от подадената оферта, прогнозната стойност, обявена от здравното ведомство е за 135 млн.

Подписваме за хеликоптер до 17 февруари
Той ще бъде нает от словашка или белгийска фирма и ще заработи в средата на годината, ако не закрият междувременно Хели Мед Сървиз, обясни Георги Гвоздейков

Още пари за ремонтите на спешните отделения
Заради инфлацията МЗ ще сключва договори за по-високи стойности от заложените досега, а разликата ще се осигури с актуализацията на бюджета

Има нов търг за медицински хеликоптер
Очаква се офертите да се отворят на 17 януари, цената е за 1.7 млн. евро, става ясно от обявата

1.9 млн. лв. за спешната помощ

Търгът за ХЕМС-а завърши без успех
Офертата на единствения участник се оказа по-висока от предвидените средства на държавата