Близо 72 хил. ортопедични операции

71 841 са били ортопедичните операции у нас през изминалата година. Въпреки стабилният ръст от близо 7 хил. интервенции за година, те все още не могат да догонят нивата отпреди пандемията, когато броят им беше над 75 хил., показват данните в „Индекс на болниците".
Интервенциите през миналата година са били извършени в 98 лечебни заведения, като сред тях има едно ново – ортопедията на „Сърце и мозък" в Бургас. За поредна година се запазва тенденцията обемът на дейността и сложността й в отделните болници да варират в пъти – от под 100 интервенции за година до над 5 хил. („Пирогов).
Долен крайник
Най-голяма част от операциите и през миналата година – 47 051, са на долния крайник. От тях 13 072 са били алопластики на тазобедрена става и колянна става, а над 16 540. са били средни по големина операции на долен крайник. Големите операции са били 17 493, от които близо 9% са били с най-голяма сложност. По-малко от половината са и болниците, които са извършвали най-големите операции на долен крак – едва 44. С най-много интервенции на долен крайникза годината – над 2 хил., отново са „Пирогов", „Пълмед" и „Софиямед", в тях са се осъществявали и всички видове операции.
Горен крайник
Интервенциите на ръце са били 24 790, а процетът на най-сложните операции сред тях е бил 2.3. Лидер и при тези интервенции е Пирогов – над 2 хил. Сред другите болници с най-много операции на горен крайник – над 1000, са „Св. Георги" в Пловдив, МБАЛ-Пазарджик, „Софиямед" в София. (Данните за всички лечебни заведения може да видите в таблицата тук.)
Рехоспитализации
През миналата година броят на рехоспитализациите е бил 7933. Обикновено най-голяма част от тях са извършени в най-големите болници в страната, където се осъществява и лечение на най-сложните случаи.

80% от медицинските сестри с готовност за протест
Основната причина за това са нерешените проблеми с кадровия дефицит, който влияе отрицателно на работата им и увеличава вероятността от медицински грешки, показва анкета на „Индекс на болниците"

1520 бебета инвитро за година
Успеваемостта на клиниките се е повишила до близо 28% през 2021 г., показват данните на ЦАР

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

Трябва да погледнем още инсултите
От касата настояваме да се обърне повече внимание тромболизата и тромбоктемията, но дружествата не го приемат, каза д-р Михаил Абрашев

България изостава в лечението на инсултите

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

МЗ готви политики за превенцията на инсултите
В тях ще се заложат мерки за намаляване на вредните влияния, свързани с акцизните стоки, каза Аркади Шарков

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото