Ще има ли България модерно лечение на инсултите
.jpg)
Дискусия на тема „Ще има ли България модерно лечение на инсултите" организират „Индекс на болниците" и Българското дружество по инсулт (БДИ). Целта е с обединяването усилията на институциите и медицинските специалисти да се намали разликата между България и ЕС в лечението на инсултите у нас.
Мозъчносъдовите заболявания са сред водещите причини за смъртност и инвалидизация в България. Според официалните данни на НСИ и НЦОЗА на година у нас от тях умират около 20 хиляди души, а около 10% от преживелите инсулт са с различна степен на трайно увреждане.
Приложението на модерните методи на лечение
– тромболиза и тромбектомия, са сред основните начини да се намали смъртността и инвалидизацията при остър исхемичен инсулт. Затова заложените нива на лечение в Европейския план за борба с инсулта с интравенозна тромболиза (IVT) са над 15%, а на ендоваскуларна терапия (EVT) над 5%. Съотнесено към България, това означава на годишна база да се осигури капацитет за реваскуларизационно лечение на 7500-8000 души. За съжаление към момента страната ни е много далече от подобни постижения.
Ежегодните анализи на „Индекс на болниците"
в областта на лечението на исхемичните инсулти през последните пет години ясно показват не достатъчното приложение на модерните методи на лечение. През изминалата година от 41 858 случая на исхемичен инсулт, едва при 2.5% от пациентите е била приложена тромболиза, а тромебктомия при 0.1%. Броят на лечебните заведения, които са осъществявали тромболиза са били 44, като основната част от дейността е била концентрирана в по-малко от десет от тях. Интервенционално лечение през миналата година се е приложило на 49 пациенти с исхемичен инсулт в 4 болници. (Данните за всички лечебни заведения за 2022 г. може да видите тук.)
Причините за тези резултати са различни,
но искрено вярваме, че те са преодолими с общите усилия на медицинските специалисти и здравните власти. Затова „Индекс на болниците" заедно с „Българското дружество по инсулт" организират дискусия на тема „Ще има ли България модерно лечение на инсултите„. Тя ще се състои на 16 март (четвъртък) от 11.00 ч. до 13.00 ч. в БТА, София. За участие в нея ще бъдат поканени водещи невролози в страната, мениджъри на структуроопределящи болници, представители на МЗ, НЗОК.
Програма на събитието:
1. „Инсултите в България през 2022 г.", Първан Симеонов, съучредител на „Индекс на болниците"
2. „Проблеми и възможности при модерното лечение на инсултите в България", доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт
3. „Ендоваскуларното лечение на острия инсулт в България – настояще и бъдеще", проф. Силва Андонова, директор на УМБАЛ „Св. Марина"
4. Дискусия с модератори Първан Симеонов и доц. Росен Калпачки

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им обаче все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

Трябва да погледнем още инсултите
От касата настояваме да се обърне повече внимание тромболизата и тромбоктемията, но дружествата не го приемат, каза д-р Михаил Абрашев

България изостава в лечението на инсултите

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

МЗ готви политики за превенцията на инсултите
В тях ще се заложат мерки за намаляване на вредните влияния, свързани с акцизните стоки, каза Аркади Шарков

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото

Ражданията намаляха с 1 629 за година
През миналата година боят им е бил 51 672, отново почти половината са били с цезарово сечение, показва „Индекс на болниците"