Бум на стомашни заболявания

Д-р Лахтариева поясни, че пациентите,
които постъпват за лечение в отделението най-често са с кървене от стомаха, дебелото и тънкото черво, хранопровода, както и с токсичен хепатит, който се проявява с жълтеница.
Като друг обезпокоителен симптом тя посочи зачестилият псевдомембранозен колит, който от рядка диагноза вече се превърна в често срещано заболяване.
„Възникването му е свързано с приема на
антибиотици за дълъг период от време, и по-специално на широкоспектърни", каза д-р Лахтариева и увери, че заболяването е лечимо, но при забавяне може да се фатално.
Лечението на всички тези заболявания продължава около десетина дни, първоначално в болницата, е след това с домашно лечение. На пациентите, освен медикаменти, се назначава и диета, която играе важна роля във възстановяването на здравето.
„Много хора живеят със заблудата,
че колкото и препарати да приемат, след това ще вземат хепатопротектор, който изтрива ефектите на другите медикаменти като с магическа пръчица. Същият митологичен образ се придава и на хранителните добавки, за които доста пациенти мислят, че са решение и на някои житейски проблеми", каза специалистът. Лекарката подчерта, че продуктите за трупане на мускулна маса, които се предлагат във фитнесите и се приемат от доста млади хора, също не са безвредни.
Прекалилите с витамините също са значителна
група от пациентите. Те изобщо не се съобразяват с допустимите граници на дневен прием, защото всеки витамин във високи дози може да предизвика странични ефекти. Прекаляването, дори с витамини, например с витамин С, може да предизвика коремни болки, диария, стомашно-чревни разстройства, промени в съсирването. „Лекарства и хранителни добавки без лекарско предписание да не се приемат, за да не се получават рецидиви", посъветва д-р Лахтариева.

Младите се грижат по-добре за сърцата си

Що е то транстиретиновата кардиомиопатия

20% от епилептиците са резистентни към лекарства

Варна е най-добрата локация за Протонен център
При нас всички клиники, необходими за лечение на деца с онкохематологични заболявания функционират успешно, имаме и обучени специалисти, казва проф. Елица Енчева

Кардиохирургията ни е на европейско ниво

Спасиха бебе с рядка малформация на белия дроб

Спасиха мъж с разкъсване на аортата

Апарат с ИИ за прецизна колоноскопия в "Тракия"

COVID-19 все още е сериозен риск за здравето на пациентите
Вирусът представлява риск по отношение появата на нови мутации само и единствено, когато се намира в човешкия организъм, казва проф. Татяна Червенякова
