Ръст и при неврохирургичните операции

Оживление след пандемията се наблюдава и в областта на неврохирургията. През миналата година в страната са извършени 17 034 операции в 108 лечебни заведения. Това е повече с 2 279 интервенции в сравнение с предходната показват наблюденията над данните на здравната каса за дейността на лечебните заведения, които прави ежегодно „Индекс на болниците".
Общо 27 566 са били хоспитализациите поради неврохирургични проблеми през миналата година според данните на здравната каса. При 10 532 от тях обаче е било осъществено консервативно лечение, а при останалите 17 хил. – хирургично.
По вид
Най-голяма част от операциите – 9722, са били гръбначномозъчни. Интервенциите, които са се наложили не заради травми, а заради различни заболявания – онкологични и други, се нареждат след тях – 3902. Операциите на периферните черепнопозъчни нерви са били 2269, показват още данните. Броят на рехоспитализациите през миналата година е бил 4234.
Комплексност и обем
И в неврохирургията броят на операциите в отделните болници е много различен. Той варира от над 1000 до две-три интервенции за година. Основната част от операциите се осъществява в няколко високотехнологични и големи болници в София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен, както и в областните, където се поемат случаи на травми.
Модерните методи
През миналата година болниците, които прилагат най-модерните методи на лечение, като невронавигация и 3D-интраоперативен образен контрол вече са 12. Най-голяма част от тях се намират в столицата - „Св Ив. Рилски", „Св. Анна", „Пирогов", „Аджибадем Токуда", „Софиямед", ВМА. Сред останалите са „Св. Марина" във Варна, „Сърце и Мозък" в Плевен, „Св. Георги" в Пловдив, а от миналата година към тях са се присъединили още „Бургасмед" и „Сърце и Мозък" в Бургас, както и „Г. Странски" в Плевен.
Най-добрите
На практика изброените високотехнологични болници са и сред най-добрите в сферата на неврохирургията. За поредна година обаче безспорен лидер у нас е държавната болница „Св. Ив. Рилски" в София. В нея през миналата година са осъществени над 2850 операции, като процентът на тези, които са осъществени със съвременни методи е над 90 при неинцидираните от травма и над 70 при гръбначномозъчните при средно за страната съответно от 75% и 45%. (Всички данни по лечебни заведения може да видите в таблицата.)

80% от медицинските сестри с готовност за протест
Основната причина за това са нерешените проблеми с кадровия дефицит, който влияе отрицателно на работата им и увеличава вероятността от медицински грешки, показва анкета на „Индекс на болниците"

1520 бебета инвитро за година
Успеваемостта на клиниките се е повишила до близо 28% през 2021 г., показват данните на ЦАР

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

Трябва да погледнем още инсултите
От касата настояваме да се обърне повече внимание тромболизата и тромбоктемията, но дружествата не го приемат, каза д-р Михаил Абрашев

България изостава в лечението на инсултите

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

МЗ готви политики за превенцията на инсултите
В тях ще се заложат мерки за намаляване на вредните влияния, свързани с акцизните стоки, каза Аркади Шарков

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото