Хората с увреждания пак на протест

Броени дни, след като властите приеха промените за медицинската експертиза, така че да се гарантират доходите на хората с увреждания и да се увеличат процентите им на инвалидност, те отново са на улицата. Този път справедливите им искания са за решаване на хроничния недостиг на лекарства, както и за включване на нови помощни средства в списъка на НЗОК за всички заболявания, а не само за определени.
Протестът започна сутринта пред Министерски съвет, където се провежда последното заседание на служебния кабинет. Той се организира от Павлина Григорова и Националният съвет за хората с увреждания (НСХУ).
„Ритмично подаване на медикаменти
в търговската мрежа, актуализиране на „Позитивния списък", като се възстановят определени лекарства, които са в употреба и разрешени в ЕС, но не внасят в България, съгласуване на терапии с лекуващите специалисти, независимо от становището на „Експертния съвет" към съответните институции", са само част от исканията в протестната им нота до властите.
В становището на Националния съвет
до властите пък се изтъква нуждата от цялостна реформа на лекарствената политика, така че да се „прекъсне порочната практика да се купуват лекарства от чужбина, а в някои случай да се арестуват хора, които се определят като престъпници".
Също така да се да се включат иновации
за всички заболявания в списъка на НЗОК с помощни средства, които дават шанс на хората с хронични заболявания, довели да трайни увреждания, да водят нормален живот. Сега място в него са намерили иновации в малко области, като НЗОК е отхвърлила дори предложенията за хората със зрителни увреждания, казват от Националния съвет на хората с увреждания (цялото им становище може да видите тук). По-късно от здравното министерство заявиха, че преди обнародването на Наредбата за медицинската експертиза промените са били представени и приети на заседание на Националния съвет за хората с увреждания.

КНСБ иска 10% ръст на заплатите

По-високи социални помощи от юни

Следим цените на храните в сайт

„Защита” свиква протест срещу поскъпването

КЗК разследва хранителния сектор

Отказват „водни помощи“ за социално слаби

Увеличиха командировъчните у нас и в чужбина

С 16.1% са скочили разходите за труд

Подкрепа за ръста на командировъчните
