Всеки втори сменил адреса си поне веднъж
В периода между две преброявания обаче
има известно разместване на причините за смяна на адреса. За разлика отпреди, когато за това основната причина е била бракът, сега определено водеща причина е работата - 22.9%, следвана от образованието - 19.1%, като сватбата или съжителствотоса чак на трето място - 18.7 процента. Оказва се, че жените вече не напускат токова лесно страната заради омъжване за чужденец. В периода 2011-2021 г. само 23.5% са заявили, че са го направили заради брак. Мъжете вече също не ламтят да минат под венчило с чуждоземка. Едва 12.7 на сто са заминали по тази причина.
За десет години потокът на заминаващите
от страната остава, като обаче голяма част в него е от хора, които отиват там, за да придобият образование. Наблюдава се и не малък поток на сънародници, които се завръщат от чужбина. В периода 2011 – 2021 г. за повече от три месеца без прекъсване в чужбина са пребивавали 7.5% от лицата на възраст 15 - 74 години, като 37.0% са били там от три до шест месеца, 18.1% - от шест месеца до една година. Повече от една година са били 44.9 на сто. Основна причина е била работата им. Наблюдава се обаче и друга тенденция. Водещата причина, поради която хората са се връщали от чужбина е изтеклият им договор за работа там - за 20.1% от тях. Следват семейните причини за завръщане - 18.1% и рижи за близки - 17.0 на сто.
Водещата причина за това българите да
емигрират остава икономическият фактор. Повече от половината от тях (57.5%) отговарят, че основната причина за заминаването им е да живеят и работят в условията на по-висок жизнен стандарт. Да получавам по-високи доходи и да спестят пари е причината за 21.9% от лицата, а за 4.7% - да се реализират професионално. Категорични в решението си, че не желаят да живеят повече в България, са 3.2% от потенциалните преселници на възраст 15 - 74 години в страната.

КНСБ иска 10% ръст на заплатите

По-високи социални помощи от юни

Следим цените на храните в сайт

„Защита” свиква протест срещу поскъпването

КЗК разследва хранителния сектор

Отказват „водни помощи“ за социално слаби

Увеличиха командировъчните у нас и в чужбина

С 16.1% са скочили разходите за труд

Подкрепа за ръста на командировъчните
