На опашката сме в борбата с корупцията
.jpg)
че няма напредък в борбата с корупцията у нас. От години страната ни се движи в стойности в диапазона 41-44, без особена низходяща или възходяща тенденция. „Това силно напомня на монитора на пациент, който няма жизнена дейност, сякаш сме се пуснали по едно течението и сме в състояние на траен застой по отношение на тема борба с корупцията", коментира Калин Славов от „Прозрачност без граници".
Сред причините за лошите ни резултати
са откроени фрагментацията в политическия живот, което води до продължаваща политическа криза, а оттам и до поредица от управление на служебни правителства, липсата на видими действия по изпълнение на стратегията с борба с корупцията, практически това са мерки, които могат да бъдат предприети както в посока подобряване на разходването на публичните средства, така и по отношение на прозрачност и отчетност.
Други проблеми, които водят до
високите нива на корупция у нас са нерешения въпрос с лобизма в законодателния процес и проблемите в изборния процес. Дори и след приемането ни е ЕС лобистката дейност у нас не е поставена под контрол, а стандартите на редица международни организации като ИОСР и Съветът на Европа определят, че е изключително важно влиянието на бизнес интересите в процеса на законодателната и изпълнителната власт да бъде поставен под контрол.
Ключов момент в този аспект е
осигуряването на прозрачност във взимането на решения и на открит достъп на гражданското общество до него. „За съжаление ние не виждаме нито един от тези елементи, когато става дума за вземане не решения в изпълнителната власт и за законодателни решения", каза Ваня Нушева. Сред основните препоръки в доклада са именно ограничаване на частните интереси и борбата с лобизма, насърчаване на открития достъп до информация и борба с транснационалните форми на корупцията.

Къде е моралът в „Майчин дом“

Държавните болници с 563 млн. дългове

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Лимитите стигнаха до Конституционния съд

Един на всеки 10 в Европа е увреден в болница

Искат допълнително оборудване за Спешна помощ

Кметът спира парите на болницата в Белоградчик

Окончателно НС избира и подуправителя на НЗОК

„Сърце и мозък" във фокуса на депутатите
Здравният министър вече се обясни за Кърджали, но предстои да се отчита и за новите болници на Търговска лига във Враца и В. Търново
