Какво се прави при положителен тест за Хепатит

За да си направи пациентът изследванията, трябва да получи направление за бърз тест за определяне
- На повърхностен антиген хепатит B (HBsAg)
- На антитела срещу хепатит C (anti-HCV).
След това пациентът отива в избрана от него лаборатория, имаща сключен договор с НЗОК, за да направи назначените изследвания за хепатит B и C.
При положителен резултат
Положителният резултат за хепатит B или C все още не е основание за поставяне на диагноза. Пациентът трябва да бъде насочен към гастроентеролог в една от посочените от НЗОК специализирани клиники за лечение на вирусни хепатити и за поставяне на диагноза и лечение.
Гастроентерологът назначава всички необходими изследвания, за да потвърди или отхвърли диагнозата. При потвърждаване на диагнозата хепатит B или C гастроентерологът назначава допълнителни изследвания и терапия за пациента, която се отпуска с Протокол. Пациентът трябва да входира протокола в РЗОК.
Изписване на терапия
След одобрение на протокола, пациентът го взима от РЗОК и се връща при общопрактикуващия си лекар за изписване на терапията. Терапията за хепатит C продължава 8-12 седмици и е под формата на таблетки. При 98% от случаите пациентите са напълно изчистени от вируса. Терапията при пациентите с хепатит B е дългогодишна и пациентите се проследяват при гастроентеролог като на всеки 6 месеца протоколът се подновява от специализирания център и се входира в НЗОК. След одобрение на протокола, пациентът го взима от РЗОК и се връща при общопрактикуващия лекар за изписване на терапията за хепатит B.

Нов прием по проект „Родители в заетост“

Стресът в офиса удря сърцето и кръвното

E-протоколът за лекарства вече факт

Над 103 хил. е-винетки за хора с увреждания

Кога прегледът в Спешното не е безплатен

Номинации за „Питагор" до 3 април

Висока бдителност при работа с канцерогени

Информационни дни за хора с увреждания

Обучения на безработни и заети
