Кислородотерапията стигна до депутатите

Проблемите с липсата на безплатна кислородотерапия за домашна употреба стигна и до парламента. На едно от последните си заседания ресорната здравна комисия разгледа въпроса, но решение така и не се намери.
Както вече clinica писа, здравната каса искаше да включи тази година апаратите за домашна кислородотерапия в листата си с помощни средства, така че пациентите да ги получават най-накрая безплатно. Срещу това обаче се обявиха част от специалистите, които са в Експертния борд по пулмология на НЗОК, начело с доц. Дияна Петкова. Това раздели гилдията на пулмолозите на две, тъй като техни колеги в лицето на проф. Коста Костов и д-р Александър Симидчиев, който е и депутат от ДБ, смятат, че предложението на касата е удачна първа стъпка. Така се стигна и до днешното изслушване на проблема в здравната комисия в парламента.
Ние сме тук, за да намерим решение
на проблема, няма конфликт в НЗОК, ако има средства, ние сме готови да решим проблема, заяви доц. Петкова. Според нея обаче няма как касата да плаща кислородотерапията, защото тя смята, че тези пациентите не са хора с увреждания, а дрои някои да имат ТЕЛК, то това не са всички и идеята на касата ще постави част от тях в дискриминационно положение. Освен това според нея няма правила и условия в момента да се следи състоянието на пациентите, което може да застраши живота им. Според д-р Симичиев обаче това не е точно така.
Хората с хронична дихателна
недостатъчност са трайно увредени, тоест те са хора с увреждания, а кислородолечението не е точно лечение, то по-скоро изпълнява смисъла на една изкуствена протеза, обясни той. Според него 15 години не е решен този проблем и е по-добре сега да започнем да го решаваме отнякъде, а касата е дала елегантно предложение в това отношение. А какво точно е то обясни д-р Йорданка Пенкова, зам. управител на НЗОК.
След като от м.г. помощните средства
са при нас, започнахме да актуализираме списъка с тях и ги включихме там, обясни тя. От нейните думи стана ясно, че досега не е имало желаещи фирми да ги доставят за реимбурсация, но тази година са се появили две, което също решава проблема. За да започне касата да ги плаща обаче, трябва да се постигне съгласие с всички заинтересовани страни и държавата чрез МТСП да осигури средства, тъй като сегашният бюджет за това перо от 38 млн. лв. Няма да стигне. До седмица-две ще съберем всички заинтересовани, ще чуем всички становища, за да решим къде да ги сложим, каза още д-р Пенкова.
Всички политици се ангажираме
този финансов ресурс да бъде повишен, за да се финансира актуализирания списък, каза доц. Антон Тонев от ПП и председател на здравната комисия. Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ пък помоли за работещо решение от страна на медиците, но такова така и не беше дадено. Така, след като всички заявиха добрите си намерения, проблемът за пациентите, които се нуждаят от домашна кислородотерапия остана нерешен.
Депутатите в здравната комисия
приеха на второ четене и промените в Закона за здравното осигуряване, предложени от доц. Васил Пандов и доц. Антон Тонев. С тях се дава възможност да се определят критерии за класифициране на приоритетни болници, които ще получат допълнително финансиране от НЗОК, както и методика за финансиране на аптеки в отдалечени и труднодостъпни райони. С промените се въвежда и задължение болниците да не дават по-ниски заплати на медиците в тях от тези в Колективния трудов договор.
МЗ: Вече има нискомолекулни хепарини
В страната вече има нискомолекулни хепарини, прилагани при бременни жени. От 18 януари е наличен продуктът Fraxiparine в складовете на търговци на едро в страната. До 6 февруари ще има доставка и на Clexane, а към момента има налични количества в страната. |

Нужно е да се спазва назначената терапия

Разтревожени от предложенията за отпускане на лекарства

Лекарствата по каса на косъм от април
Причината е, че Българският фармацевтичен съюз не е съгласен с промени в договора, а без него аптеките няма как да продават реимбурсираните медикаменти

Актуализират три терапевтични ръководства

Нова възможност за деца с артрит
Здравната каса започва да реимбурсира Tofacitinib, след като Надзорният съвет одобри критериите за реимбурсация

Доставиха 27 650 опаковки Ozempic

Димитър Маринов начело на фармцевтите
Той бе избран днес за председател на съсловната организация в надпревара с още трима свои колеги

Гратисен период за промени в търговете с лекарства
До 25 октомври тази година дистрибуторите в тях ще могат да кандидатстват не по всички позиции

Oтменят правилника на комисията по етика към МС
