За 70-ти път ще е ден за борба с проказата
.jpg)
Преди неговото откритие проказата се е смятала
за Божие наказание или проклятие. Заболяването, което засяга главно кожата, периферните нерви, лигавиците и очите, може да бъде излекувано с помощта на комбинация от лекарства, наречена мултилекарствена терапия. Тя е въведена през 80-те години на миналия век. Ако болестта не се лекува, може да причини прогресивна инвалидност.
През цялата история хората с болестта са се
сблъсквали с дискриминация и митовете и погрешните схващания за проказата, които в някои общества все още остават. В различни части на света хората, заразени с проказа, може да се окажат изолирани от обществото, семейството и приятелите. В някои страни са в сила стари закони, които им отказват да използват обществени съоръжения или признават проказата за основание за развод или уволнение от работа.
„Дискриминацията може да има опустошителен
ефект и да доведе до самостигма. Срещал съм хора, засегнати от проказа, които се съмняват дали имат човешки права. Това е недопустимо и произтича от неразбирането на обществото. Вярвам, че ако всеки от нас си направи труда да научи фактите за проказата и сподели знанията си, можем да помогнем за създаването на свят без проблеми, свързани с болестта". Това казва Яхи Сасакава - посланик на добра воля на СЗО за премахване на проказата преди световния ден за борба със заболяването, който тази година се пада на 29 януари.

Наука и младост 2023

Безплатни прегледи в Майчин дом

Атлетите ни с Даун със златни медали

Седмица на здравните филми

Симпозиум за стимулация на проводната система

Честито Благовещение!

58-годишна украинска бежанка роди у нас

Месец на денталната профилактика на децата

Дни на ехокардиографията
