Е-отчитането ще ни създаде повече работа
.jpg)
Тя изцяло засяга нас, лекарите по дентална медицина.
Определено, електронизацията ще ни създаде малко повече работа. Ще се налага да пишем повече, тъй като ще се наложи да подаваме данни своевременно към Националната здравноосигурителна каса и към Националната здравно-информационна система.
Това е политика на държавата с цел създаване на електронно
досие на пациента, събирането и систематизирането на максимално много данни за него. Всъщност, целта е да се съберат данни за манипулациите, които се извършват върху здравноосигурените лица, които са получили услуги по линия на здравната каса.
Въвеждането на новото изискване определено няма да облекчи работата ни.
Позитивнто е, че от НЗИС ни обещаха, че зъболекарите
ще имат достъп до досието на пациента и така ще се облекчи процеса. Ние ще можем да видим всичко, каквото му е било правено преди това – нещо, което сега по линия на здравната каса е трудно да се направи. Ще знаем кой е работил и какво е работил по неговото дентално здраве. Ще имаме малко повече информация, което е полезно. Тази информация ще се събира от момента, в който започнем да подаваме данните, тоест от 1 март, но няма да има данни за неща, извършени преди тази дата.
Електронното отчитане трябваше да започне още от края
на 2022 година. Новият срок е от 1 февруари, а първите отчети ще бъдат в системата в началото на месец март. За съжаление, не все още нямаме подготовка. От „Информационно обслужване" твърдят, че са подали спецификация към фирмите, но към днешна дата все още няма сървър, през който да се пробват връзките, а до месец февруари остават броени дни.
На фирмите – разработчици на софтуери също им трябва време
за работа, което ще наруши сроковете. Лично аз, не съм наясно, как ще започнем отчитането от 1 февруари по новата система. Ще ни трябват и два – три дни да влезем в час, да тестваме и коригираме нещата, ако има някакви пробойни. Във всички случаи ще се наложи и на „Информационно обслужване", и на фирмите да работят по това през целия следващ месец.
Не беше редно да ни поставят такъв кратък срок в последната
секунда без да са готови нещата докрай, без да сме тествали системата. Ние нямаме никаква вина за това. В продължение на половин година Българският зъболекарски съюз и нашия председател д-р Николай Шарков напомня, че имаме срокове, че те текат.
Поканихме „Информационно обслужване" на срещи веднъж
през септември и втори път през октомври на срещи, но всичко бе само общи разговори, без да се кажат срокове, без да се дадат указания или каквото и да било. Ето, че сега срокът дойде, но нямаме никаква готовност, но съвсем не по вина на нас, зъболекарите.

Месец на денталната профилактика на децата

Пак отлагат е-отчитането за зъболекарите
1 май е датата, която предлагат от НЗОК в отговор на недоволството на медиците, че няма готовност в НЗИС

Електронизацията при зъболекарите напредва
От „Информационно обслужване" са потвърдили, че имат готовност през март и денталните дейности да се отчитат в НЗИС

160 000 деца със силанти
Новата Национална програма за профилактика на оралните заболявания ще е до 2026 година

Базите за специализации са недостатъчни

Имаме един добър анекс за дентална помощ

Подписаха Анекс и със зъболекарите

Денталната програма ще действа още 5 години
До 2024 г. продължава профилактиката за рак на маточната шийка, реши още кабинетът

Искаме плащанията от касата заради КОВИД да останат
