Ръст на смъртността при инсултите
.jpg)
Броят на инсултите, които са лекувани в болница чувствително намалява по време на пандемията, за сметка на това смъртността се повишава. Това са основните изводи, които се налагат от сравнителните данни за страната за периода 2019-2021 г., предоставени на clinica от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).
Общо 53 458 са били случаите на мозъчен инфаркт в лечебните заведения в страната през 2019 г. От тях основната част – 41 458 души, са лекувани в държавни и общински болници, а 11 698 - в частни. Най-много са били случаите в столицата – 6691, Пловдив – 5859, Бургас – 4198.
През 2021 г. случаите в страната са намалели с над една пета до 40 221. Запазва се съотношението основната част да са постъпили в държавни и общински болници – 30 940, а в частните са лекувани 9281. Отново най-многобройни са случаите в столицата – 3069 и Пловдив – 2805, но Бургас вече отстъпва място на Варна – 2057.
Смъртността
Успоредно с понижаването на пациентите с инсулти в болниците у нас, за трите години пандемия се е увеличила смъртността от тази диагноза в лечебните заведения. През 2019 г. от всички 53 458 случаи, с фатален изход са завършили 7.5%, а през 2021 г. – от всички 41 458, с фатален край се оказват 10%.
По региони
Нивата на смъртността при инсултите се различават не само във времето, но и в отделните региони. През 2019 г. те са били най-високи в Добрич – 14.2%, Габрово – 12.6%, Смолян – 12.3%, София-област – 12.2%. През 2021 г. стойностите чувствително се завишават във Варна – 16.9%, В. Търново– 16.1%, Габрово – 13.4%, Добрич – 15.7%, София-област – 18%, Перник – 23.6%, Ямбол – 13.3%. (Всички данни по региони и години може да видите в таблицата).
Причините
Отговор на този въпрос могат да дадат само компетентните власти. Най-вероятно обаче сред причините за повишаването на смъртността са намаляването на броя на приетите пациенти, с което са се изчистили случаите на „некоректни" диагнози, по-усложнено състояние на пациентите заради по-късно потърсената помощ, претоварването и организацията на здравната мрежа в условията на пандемия и извън нея. Не на последно място - роля за повишаването на смъртността вероятно са изиграли и чисто медицинските ефекти на коронавируса. Въпреки че всички тези изводи са важни за създаването на едно по-добро здравеопазване, у нас и до момента няма детайлен анализ на тази тема.

80% от медицинските сестри с готовност за протест
Основната причина за това са нерешените проблеми с кадровия дефицит, който влияе отрицателно на работата им и увеличава вероятността от медицински грешки, показва анкета на „Индекс на болниците"

1520 бебета инвитро за година
Успеваемостта на клиниките се е повишила до близо 28% през 2021 г., показват данните на ЦАР

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

Трябва да погледнем още инсултите
От касата настояваме да се обърне повече внимание тромболизата и тромбоктемията, но дружествата не го приемат, каза д-р Михаил Абрашев

България изостава в лечението на инсултите

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

МЗ готви политики за превенцията на инсултите
В тях ще се заложат мерки за намаляване на вредните влияния, свързани с акцизните стоки, каза Аркади Шарков

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото