Трябва да се реимбурсира кислородотерапията

Трябва да се намерят средства, за да се финансира
дейността. Алгоритмите са на лице, методиката е позната. Няма друга държава в Европейския съюз, освен България, в която пациентите, които имат нужда да не получават кислородолечение и апарати, които подпомагат дишането им в домашни условия.
В някои страни цената на домашното кислородолечение
се поема частично, в други на 100% от Националните здравноосигурителни каси. В Швейцария например, пациентите внасят някаква символична сума, за да имат съпричастност към лечението така, както се случва с много от медикаментите, които се реимбурсират частично от НЗОК. България е и една от малкото страни в ЕС в която липсва течен кислород, както и системи, за неговото приложение в домашни условия.
Ако се направи добра аритметика, във всички случаи
касата ще има финансов бенефит, финансирайки домашното кислородолечение, тъй като голяма част от пациентите с хронична дихателна недостатъчност постъпват в болниците, за лечение с кислород. От друга страна обаче, алгоритмите, системата за назначаване на лечението, контрола и мониториране на ефектите трябва да бъде много строго изградена. Кислородолечението е немедикиментозен метод за лечение, а не помощно средство, както някой се беше опитал да го нарече.
Неправилното приложението на кислород може да
доведе пациента много бързо до интензивно отделение и да причинят смъртта му, когато не е правилно назначено, дозирано и контролирано и лечението не се ръководи от опитен лекар. Белодробните лекари са тези, които назначават, контролират и наблюдават болните, които са на кислородолечение, тъй като в лечението има специфика. По време пандемията кислородолечението в домашни условия бе метод прилаган и при пациенти прекарали КОВИД-19 пневмония с прояви на дихателна недостатъчност. Към днешна дата у нас пациентите с белодробни проблеми, които се нуждаят от кислород в дома заплащат за това лечение сами.
Това са пациенти с ХОББ, белодробна фиброза,
бронхиекразна болест, идиопатична пулмонална хипертония, белодробен рак в терминален стадий и др. хронични белодробни заболявания усложнени с хипоксемична дихателна недостатъчност. И аз, и моите колеги наблюдаваме изключително голям брой случаи, в които кислородолечение е назначено неправомерно в неадекватен режим и дозировки.
Националната здравноосигурителна каса, институциите,
държавата, като цяло, имат воля кислородотерапията в домашни условия да бъде реимбурсирана. Това е въпрос на време и финансии, както и различните други проблеми в сферата на здравеопазването. Стъпките са изминати. Българските пулмолози години наред водят разговори и борба в тази посока. Подготвили сме и сме внесли за пореден път в НЗОК през август 2020г. актуализирани необходимите документи и алгоритми , провели сме и разговори в годините назад в здравната комисия на парламента и МЗ.
КОВИД -19 бе предизвикателство пред здравеопазните
системи в целия свят. Акцентите през последните години бяха различни. Днес обаче връщайки се към нормалността в нашето ежедневие трябва да се върнем и към приоритетните задачи, една от които е и домашното кислородолечение. Хората с хронична дихателна недостатъчност имат равни права с всички останали пациенти и трябва да получат онова, от което имат нужда за да бъдат равнопоставени на всички граждани в Европейския съюз.

Потребителската такса при джипи да отпадне

В здравната стратегия има пропуски

9 болници с наказания за доплащане

Майчин дом без независим член

Меджидиев потвърди за МЗ - местят го на Лъвов мост

НЗОК да поеме кислородолечението у дома

Израел ще ни помага за Детската болница

Колегите са изпратили формално писмо до НЗОК

МЗ може да направи отлична здравна стратегия
