НЗОК да поеме кислородолечението у дома

Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност
и белодробна трансплантация започна да се занимава активно с разрешаването на този проблем още през 2017-2018 година. До този момент обаче не сме постигнали особени резултати. Преди пет години поставихме въпроса по време на кръгла маса в парламента, както и пред Комисията по жалбите и петициите на гражданите в 44-то Народно събрание. Там обърнаха доста сериозно внимание на проблема кислородотерапията с течен кислород и кислородотерапията с концентрат, тъй като това са две системи на терапевтичен подход.
Законът за бюджета на НЗОК обаче вече беше приет.
Тогава парламентарните групи се обърнаха към Министерството на здравеопазването да предвиди на първо време сума, с която да бъдат покрити разходите за въпросното кислородолечение в домашни условия. Оттам се съгласиха и поеха ангаежимент, но така и не го изпълниха. Явно, необходимите средства са били пренасочени по друго перо, което са счели, че по-необходимо.
Към днешна дата пациентът, нуждаещ се от кислородотерапия в домашни условия може да направи само едно, да вземе под наем кислородна бутилка или кислороден концентратор, който е много по-малък от кислородната бутилка, не по-голям е от куфарче. Месечният наем при различните фирми е различен, но средно е около 200 лева.
Някои доставчици дават възможността след определено време
на ползване под наем да го предоставят на ползвателя, тоест все едно е изплатен. Има и още по-компактни форми концентратори, с които човек може да излезе навън, да се разходи, без те да му тежат и да му създават неудобство с обема си. Наемат за тях е чувствително по-висок. Във всички случаи обаче пациентът си плаща. Независимо, че за тях хората си плащат, по време на пандемията от КОВИД-19 имаше недостиг, тъй като болни и преболедували ги наемаха. В един момент фирмите дори престанаха да ги дават под наем, а направо започнаха да ги продават, тъй като им се отвори добра бизнес ниша. Макар и вече пандемията да отмина и те да са налични, хората с белодробни заболявания, които се нуждаят от кислородотерапия в домашни условия трудно могат да отделят 200 лева, за да ги взимат под наем.
Те харчат куп пари за редица други лекарства, част от които
са частично реимбурсирани, изследвания, за които трябва да се плаща и куп други финансови разходи. Сякаш не са достатъчни здравословните проблеми на болния, но той бива и допълнително изстискван финансово. В останалите държави от Европейския съюз кислородотерапията за домашно лечение се реимурсира от съответните здравни каси или здравни фондове.
Националната здравноосигурителна каса в България има
финансов ресурс също да я реимбурсира. Ние, от Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация, се надяваме най-сетне това да стане факт. Това обаче трябва да стане, като съответната финансова част залегне в бюджета на касата чрез Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса, за да не ни изпревари някоя друга необходимост и пак да продължаваме да плащаме за кислородолечението вкъщи.

Одобриха новия правилник на ИАМН

Спешни медици заминават за Турция

Пак отлагат е-отчитането за зъболекарите
1 май е датата, която предлагат от НЗОК в отговор на недоволството на медиците, че няма готовност в НЗИС

Трябва да спре невярната реклама с имена на лекари

Разследват фалшива реклама с лекар

НЗОК да поеме изследванията за стерилитет

Наши медици спасиха живота на македонец

БЛС с нов адрес и официално

Здравето и образованието не трябва да са стока
