В София раждат на 30,5 години, в Сливен – на 22
.jpg)
Така се оказва, че образованието и кариерата
Почти половината от жените с деца, участвали в проучването, посочват като мотив за раждане на дете наличие на стабилен партньор и общо желание за дете. Този мотив е на първо място сред над 75 % от жените без деца, показва още проучването. Въпреки че почти всяка втора, участвала в допитването, да е наближавала 30 години, 76% от тях все още нямат дете.
Налице са обаче съществени разлики в оценките
за това, дали жилището удовлетворява потребностите или не за отглеждането на наследници. Близо 80% от запитаните с дете, както и почти същият процент от тези, които нямат, живеят в собствено жилище, но 26% от тях заявяват, че ако се роди още едно дете, жилището ще е малко, а за 21% дори и в момента жилището не удовлетворява потребностите им.
Страхът, че раждането на дете ще влоши сериозно
личния жизнен стандарт и начин на живот, а наличните средства няма да са достатъчни за отглеждане на дете, се превръща в една от основните спирачки за по-ранната бременност и раждане. Нараства тежестта на по-високите изисквания към материалната, професионалната и социалната среда – лична и обществена, сред жените, които отлагат раждането на дете, показват изводите.
На този фон физиологичните и медицински опасения
за по-трудно забременяване или рискове пред раждане на здраво дете на по-късна възраст остават доста по-далеч в йерархията на факторите, които биха подтикнали една млада жена да роди по-рано първото си дете. Друг проблем, който проучването показва, е сравнително ниската информираност и подценяването на рисковете от по-късната бременност. Всяка втора жена до 30-годишна възраст е чувала за подобни рискове, но ги подценява.
Седем на сто от участниците в проучването изобщо
не са чували за подобен проблем. Към момента само една четвърт от младите жени твърдят, че са запознати с процедурата за даряването на яйцеклетки и сперматозоиди. По-малко от половината от тях са заявили, че са чували само най-общо, а 20 % признават, че не са наясно с тази възможност.

20% от епилептиците са резистентни към лекарства

Дефицит на сестри и в ИСУЛ
Клиниката по детска клинична онкология и хематология няма достатъчно персонал, което пречи на работата й, става ясно от парламентарен въпрос

Къде е моралът в „Майчин дом“

Държавните болници с 563 млн. дългове

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Лимитите стигнаха до Конституционния съд

Един на всеки 10 в Европа е увреден в болница

Искат допълнително оборудване за Спешна помощ

Кметът спира парите на болницата в Белоградчик
