Липсва контрол над търговията с лекарства
.jpg)
У нас липсва адекватен контрол над търговията с лекарства, а паралелен износ трябва да има само, ако наличностите в страната за изминалите 12 месеца са 100% от нужните вместо 65%. Това предвиждат последните констатации и идеи на здравното министерство за промени към момента. Те бяха представени от здравния министър Асен Меджидиев при поредната порция от размяна на обвинения между него и предшественичката му проф. Асена Сербезова по повод на това кой е виновен за липсата на медикаменти у нас.
Седем препоръки има в одита на „Информационно обслужване" (ИО), който бе направен през пролетта на миналата година по настояване на проф. Сербезова. От всички тях обаче тя е привела в действие само една – промяна на формулата на СЕСПА, така че да се намали броя на медикаментите, които попадат в забранителни списък за износ, стана ясно от думите на нейния наследник д-р Меджидиев. Затова той поиска отговор от нея още през следващата седмица защо се е получило така. Според него останалите констатации в одита са били за липса на автоматизирани процеси в системата, което позволява манипулация на данните, липса на механизъм за контрол над пазара и наличностите в него, както и на лицензиран софтуер.
От всички седем точки, нито една
не е поправена освен формулата, коментира Меджидиев и обясни какви мерки е предприел неговият екип досега. Сред тях са проверките на ИАЛ, които са показали, че има проблеми в търговията с лекарства.
Има разминаване на подадени справки от търговците, образувани са наказателни производства и може да има дори отнемане на лицензи, проверките ще продължат, докато системата заработи ефективно, каза здравният министър.
Проверяваме 20 продукта, за част
от тях бе установено, че има износ, който не е бил отчетен в СЕСПА, обясни Богдан Кирилов, директор на ИАЛ. На този етап трима търговци са санкционирани, а с тях са ангажирани и други институции, ако има още нарушения, ще се прекратят разрешенията им за дейност. Лекарствата, при които са намерени проблемите са пулмикорд и инсулин, но към момента на износа те не са попадали в забранителния списък на СЕСПА.
Освен проверките, здравния министър ще предложи и промени в закона за лекарствата, но те няма да могат да бъдат приети заради очакваната липса на парламент.
Сред промените са смяна на формулата
на СЕСПА за изчисляване на недостига. Идеята е недостиг да се обявява, ако количествата медикаменти у нас са под 100% от нужните за пациентите на база 12 месечно потребление. В момента цифрите са 65% и 6 месеца, идеята преди няколко дни бе да станат 90% и 12 месеца, но днес вече процентът е 100.
Сред другите промени са мерки за по-добър контрол над търговците на едро и дребно. При определени нарушения обектите ще се запечатват със знаци, с които се забранява достъпа до тях, каза Меджидиев и добави, че ще очаква отговор по всичко казано от проф. Сербезова.

Нужно е да се спазва назначената терапия

Разтревожени от предложенията за отпускане на лекарства

Лекарствата по каса на косъм от април
Причината е, че Българският фармацевтичен съюз не е съгласен с промени в договора, а без него аптеките няма как да продават реимбурсираните медикаменти

Актуализират три терапевтични ръководства

Сестрите в Шотландия с нови заплати

Пролетни хирургични дни в Русе

Нова възможност за деца с артрит
Здравната каса започва да реимбурсира Tofacitinib, след като Надзорният съвет одобри критериите за реимбурсация

Доставиха 27 650 опаковки Ozempic

Димитър Маринов начело на фармцевтите
Той бе избран днес за председател на съсловната организация в надпревара с още трима свои колеги

Тази година ще поставяме нова генерация изкуствени сърца
Миналата седмица лекарите в "Проф. Ал. Чирков" направиха сложна операция, при която отстраниха огромен тумор на сърцето. Често ли идват толкова усложнени пациенти, какво е нивото на кардиохирургията ни, попитахме проф. Димитър Петков.