Зелена светлина за онлайн лечението

Депутатите от здравната комисия приеха с 13 гласа „за" спорния законопроект за промени в Закона за здравето на д-р Александър Симидчиев от „Демократична България". С него се предлага създаване на Съвет в парламента на държавна издръжка, който да предлага политики и да следи за изпълнението им, вменяват се отговорности на пациентите да докладват на лекарите какво е състоянието и лечението им, и се регламентира онлайн лечението.
Три са причините за предлагането на закона – бурните времена и невъзможността за постигане на междупартиен консенсус, целта на съвета е да се намери надпартиен консенсус, на второ място – да се постигне баланс между права и задължения на пациентите, а на трето място да се регламентира телемедицината, мотивира предложенията си д-р Симидчиев пред колегите си.
Въпреки че се чуха не малко забележки,
проектът бе подкрепен от здравните власти и НЗОК.
Принципно подкрепяме промените, имаме някои технически предложения., каза д-р Йорданка Пенкова, подуправител на НЗОК.
Смятаме, че е нужно да се направи
по-широко обществено обсъждане на промените, които засягат правата на пациентите, а дигиталната медицина трябва да се регламентира в Закона за лечебните заведения, стана ясно от думите на зам. здравния министър д-р Александър Златанов, но ведомството му изрази положително становище.
Проектът е обсъждан с нас и го подкрепяме, вземам си бележка, че е нужно публично обсъждане, но и трите теми са много фундаментални, те съществуват в момента, но нерегламентирано, каза доц. Антон Тонев от „Продължаваме промяната".
От ГЕРБ бяха по-умерени в коментарите си.
Ние подкрепяме проекта само, за да е ясно, че здравеопазването няма цвят и е нужно да постигнем консенсус, затова ще подкрепим закона на първото четене, само за да се види, че има надпартиен консенсус, каза проф. Костадин Ангелов. В крайна сметка депутатите дадоха зелена светлина на проекта.
Народните представители в здравната комисия
приеха на първо четене и проекта за промени в Закона за здравето на доц. Васил Пандов от ПП. С тях се предлага да отпадне нуждата от хартиени копия на електронните здравни документи, които стават част от НЗИС, както и да има по-добра свързаност между системите на НАП, ГРАО и НЗИС, така че да се верифицира осигурителния статус на пациентите, както и да се даде възможност за превантивен контрол над записите от страна на лечебните заведения.

Обнародваха промените в надзора на туберкулозата

14% от украинските бежанци у нас са медици

По-скъпи денталните услуги заради инфлацията

Чакаме ХЕМС през юли

Нов ръст на скарлатината

Търсят кадри за спешната помощ по въздух

Сестрите в Шотландия с нови заплати

85 кандидати за стипендии от БЛС

Пролетни хирургични дни в Русе
