Рестартират идеята за детска болница
Идеята ще бъде официално обявена в деня на детето – 1 юни. Сред учредителите на инициативния комитет са проф. Владимир Пилософ, Българска педиатрична асоциация, Ева Борисова, Асоциация Родители, Георги Богданов, Национална мрежа за децата, д-р Таня Андреева, специализант, д-р Елена Георгиева, Пенка Георгиева, пациентски организации „Заедно с теб", Елисавета Котова, Национална асоциация на децата и младите хора с диабет, и други.
Болницата ще се казва „Детски здравен парк", засега не е ясно къде ще се помещава, нито колко ще е голяма.
„Целта ни е да събудим интерес в държавата, за да се реши този проблем. В София дори няма нито едно лечебно заведение за деца, което да обхваща всички специалности. Това води до два основни проблема - трудност при обргижване на пациентите и подготовката на кадри за лечението им", обясни проф. Владимир Пилософ, член на инициативния комитет.
Предложението на специалистите за изграждане на болницата ще бъде внесено и официално до президента Румен Радев, председателя на Народното събрание Димитър Главчев, министър-председателя Бойко Борисов и здравния министър проф. Николай Петров.
Това не е първият път, в който медици и пациенти се обединяват около идеята да се създаде детска болница у нас. Началото бе положено по времето на здравния министър доц. Божидар Финков. След това тя беше подета и през мандата на д-р Таня Андреева.
Избраха председател на НС
Задължителността е с комерсиална цел
Какво биха променили кредитите за медици
Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.