Пробиотиците тушират депресия
Канадските учени са изследвали група пациенти с т.нар. Синдром на раздразненото черво (IBS), които са диагностицирани и с депресия или тревожно разстройство. „Намерихме доказателства, че микробиомът влиза в директна комуникация с мозъка“, обяснява гастроентерологът и водещ изследовател в проучването доц. Премизъл Берцик. „Данните ни показаха, че приемът на пробиотик едновременно подобрява симптомите както на раздразненото черво, така и на депресията. Това отваря нови хоризонти пред лечението на пациентите с психологически проблеми“, уточнява гастроентерологът.
Синдромът на раздразненото черво се среща масово в Канада. Пациентите се оплакват от коремна болка и често редуване на запек и разстройство. Заради постоянното неразположение, те много често отключват депресивни и тревожни разстройства, уточняват учените. В пилотното им проучване са участвали малка група пациенти – 44 души. Всичките те, освен диагноза IBS, имат и леко до средно тревожно или депресивно разстройство. Пациентите са проследявани в рамките на 10 седмици, като половината са вземали пробиотик, а останалите – плацебо. На шестата седмица при 14 от 22-ма, или 64%, които са пиели препарата, тъгата и безпокойството са се туширали. За сравнение, в „плацебо групата“ процентът е бил наполовина – 32 на сто. Изследване с функционален ЯМР пък показало, че подобрението на депресивните симптоми е свързано и в промени в зоните на мозъка, които контролират настроението.
„Откритието ни идва след десетилетие на упорита работа – първо да открием пробиотика, след това да направим предклинични тестове и накрая да проучим сигналните пътища от червата към мозъка“, уточнява доц. Берцик. „Резултатите от пилотното ни проучване са много обещаващи, но те трябва да бъдат потвърдени и в бъдещо изследване с по-голям обхват“, допълва колегата му в екипа д-р Мария Пинто Санчез, която е специалист по клинични изпитвания в университета „МакМастър“.