Спасиха ходилото на пациент с био стъкло

С иновативен материал за регенерация на костна тъкан - „био стъкло", лекарите от Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Св. Марина" във Варна спасиха ходилото на пациентка с тежка следфрактурна деформация. Досега жената е била лекувана без успех на други места, съобщиха от лечебното заведение, където са направили и първите ортопедични интервенции с новия материал за страната.
Пациентката е постъпила в клиниката по ортопедия на варненската университетска болница „Св. Марина" със силни болки, оток и невъзможност за нормални ходови движения. След обстойна анамнеза специалистите от Клиниката по ортопедия и травматология - проф. Димитър Райков, д-р Стоян Иванов, д-р Светослав Добрилов и д-р Преслав Пенев, вземат решение за сложна операция. При нея се извършва остеотомия - прерязване на петната кост, корекция на ъглови деформации и премахване на некротични части от нея, които да бъдат запълнени с костно-заместващо вещество.
За реконструкцията медиците използват „био стъкло".
Новата материя се състои от силиций, калций, натрий и фосфор, като съставът й позволява отлична биосъвместимост. Функциите на био стъклото са да предизвика връзка с тъканите и да стимулира процесите на костна регенерация, а след имплантирането да промени локалната PH среда и да не позволи развитието на инфекции. Материалът е наречен така заради сходната си със стъклото структура и кристална решетка.
Според ортопедите предимствата на иновативния
материал са съществени, особено при мащабни ортопедични интервенции като тази с възстановеното ходило на пациентката. Той се прилага и за решаването на сложни и комплексни случаи при операции на колянна или тазобедрена става или при някои онкологични заболявания на костната система, където за да се избегне ампутация, се налага цялостна или частична подмяна на кости.
Заместването на човешки кости с идентична материя
е едно от големите предизвикателства за съвременната ортопедия и медицинската индустрия в това отношение работи много активно в създаването на материал, който да наподобява максимално костната структура, да се интегрира бързо в костната система и да е устойчив към бактериални или други възпалителни агенти.

Спасиха млад мъж със сложна операция в Пловдив

Спасиха крака на мъж с трансплантация на кост

ЕМА препоръча 8 нови лекарства

Българка учи лекарствата да са по-ефикасни

Кръвен тест определя преживяемостта при рак

Премахнаха тумор от бъбрек с лазерен лъч

ЕМА одобрява още четири лекарства

Във Варна оперират с роботизиран микроскоп

Нова надежда срещу Алцхаймер

2022 донесе нови терапии за редки болести
Две бяха одобрените от ЕМА за пациентите с Хемофилия, сред останалите са тези за болестта на Ниман-Пик и Прогерия