Без бързи промени ни чакат фалити
На свое извънредно събрание НСОМБАЛ, проведено на 22.5. 2017 г. в Габрово, реши директорите на областни болници да подпишат договорите за дейността на лечебните заведения през 2017 г. по следните причини:
В последните две седмици ръководството на сдружението участва в срещи с ръководството на НЗОК, управителен съвет на БЛС, директорите на областните болници се срещнаха с директори на РЗОК, УС на НСОМБАЛ бе поканен на заседание на комисия по здравеопазване на НС, където бе изслушан управител на НЗОК. На тези срещи се убедихме, че ако не подпишем договорите за дейност с РЗОК за 2017 г. РЗОК няма да заплатят в срок извършената дейност за месец април и ще се поставят под риск здравето и живота на пациентите, а лекари и медицински сестри няма да получат възнагражденията си. При не подписване на договори и не заплащане на извършена дейност потърпевши отново ще са пациентите и медицинския персонал.
След многото проведени срещи с категоричност казваме, че публичният ресурс в здравеопазването се разпределя несправедливо , че правилата са неясни. Прокламираният „исторически принцип“ е такъв само за част от лечебните заведения, защото никой на може да даде ясен отговор как се формира бюджетът на новите лечебни заведения. При тези условия на работа едни от най-засегнатите са областните болници. С очертаващия се тежък финансов дефицит ние не можем да осигурим нормалното функциониране на най-големите лечебни заведения в областите, където се лекуват най-тежко болните пациенти.
Считаме, че е недопустимо при постоянно увеличаващ се финансов ресурс за болнична медицинска помощ ресурса за медицински дейности да се намалява. Не считаме, че дейности в областта на кардиология, педиатрия и други, при ясно заявени приоритети могат да остават над лимит.
Нашите предложения си:
- Изплащане на над лимитната дейност за 2015 , 2016 и 2017 година - първо тримесечие;
- Изваждане на бюджета за медикаменти в онкологията от бюджета за болнична медицинска помощ;
- Въвеждане на двугодишен мораториум за разкриване на нови лечебни заведения;
- Стартиране на надпартиен дебат за реформа в болничната медицинска помощ с акцент финансово състояние на лечебните заведения, кадровия дефицит и политика за заплащане труда на лекарите и медицински специалисти.
Ако всичко това не се случи в най-кратки срокове считаме, че фалитите в областните болници с всички последици от това са предстоящи. Считаме, че рестриктивните бюджети и задълбочаващия се дефицит на кадри ни лишават от възможността да управляваме ефективно лечебните заведения и няма логика да носим отговорност за решения, които не вземаме ние и сме алармирали всички институции за несъгласието с липса на ефективни решения по дефинираните от нас проблеми.
50% от жените не ходят на прегледи за рак на гърдата
Броят болници генерира дефицит на кадри
Над 110 млн. е-прегледa за 2 години
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, съобщават от ИО
Поне 146 са опитите за нови болници
Пациенти искат центрове за редки очни болести
Българската хирургия следва развитието на световната
Нови четири вещества стават наркотични
НЗОК с 13% ръст на бюджета за 2025 г.
Не сме изгодни на политическите лобита
Заради бездействието на властите, бизнесът пое благотворително финансирането на амбулаторните практики за здравни грижи, казва Анелия Атанасова