Да защитим децата от хазарата

Призоваваме цялото общество – родители, граждански активисти,
политици, медии, експерти да се обединим зад каузата да предпазим децата от една от болестите на 21 век – хазарта. Петиция за забрана на рекламата на хазарт само за няколко дни събра близо 4000 подписа. Инициатори сме Национална мрежа за децата и асоциация Родители. Миналата седмица изпратихме писмо до президента и управляващите, с което алармирахме, че агресивната реклама на хазарт е сериозен риск за децата ни, а държавата бездейства.
След като поставихме проблема, Съветът за електронни медии
обяви организирането на дискусия на 13 декември, а на 14 декември се очаква заседание по темата в Парламентарната комисия за децата, младежта и спорта.
Спешно е необходимо да си дадем сметка за мащаба на вредите, които предизвикват хазартът и неговата агресивна реклама. И да реагираме заедно като общество, за да спасим децата си. Хазартната зависимост е международно признато болестно състояние, описано в МКБ-10. Тя разрушава личността физически, психически, социално.
У нас хазарт играят около 3 милиона души.
Залаганията сега са на един клик разстояние. През последните две години хазартният сектор расте с двуцифрен темп, като ръстовете се дължат основно на онлайн хазарта. Увеличава се и броят на лицензираните хазартни сайтове – ако в началото на 2020 г. в България лицензи за онлайн организатори имаха 6 компании, то през 2022 г. броят им вече е 18, по данни на браншовата асоциация.
През последните две години сме свидетели и на безпрецедентен
рекламен натиск за участие в хазартни игри. Днес сме заляти с реклама на хазарт по време на Световното първенство по футбол. В рекламните блокове по време на мачовете има над 10 реклами на хазарт. Това премина всяка граница на нормалност. Въпреки че рекламата на хазарт е забранена, има законов пропуск, в който се промъкват електронните залагания и казина. Използват се известни лица, които привличат децата и водят младите хора директно към платформите за онлайн залагания, онлайн казина и други хазартни игри.
От Национална мрежа за децата, която обединява над 120
организации, работещи с и за деца и семейства, асоциация Родители, експерти, родители и граждани настояваме Народното събрание и отговорните институции да предприемат законови мерки за:
– пълна законова забрана на всякаква форма на реклама на хазарт;
– правила за обозначаване на обектите, в които се играе хазарт и отваряне след разрешение при изпълнение на тези правила;
– повишаване на възрастта за участие в хазартни игри на 21 години, за да предпазим учениците в училищна възраст;
– въвеждане на изискване за предупреждение за създаване на зависимост от хазарт като задължителна част от реклами, свързани със залагания;
– промяна в Наказателния кодекс, чрез която се предвиждат много по-строги наказания за въвличане на непълнолетни лица в хазартна дейност.
Проблемът с апатичната позиция на държавата е многопластов.
Хазартният бизнес плаща такси на Министерството на младежта и спорта за превенция на зависимости, но къде и как се разпределят тези средства, какви са резултатите от тази дейност – няма прозрачност. А дали тези индулгенции са достатъчни, за да бъде допуснато пълно завладяване на медиите и общественото пространство от реклами на хазарт? От 2020 година държавната комисия по хазарта премина към НАП – само плащането на данъците и лицензите ли са обект на регулация и наблюдение от държавата? Къде остава моралната, етичната, социалната, здравната, образователната страна на въпроса?
Когато хазартът се превръща в основна мечта на нацията,
това е проблем. Никой няма право да увеличава човешкото страдание. Има хора, които залагат последните си два лева или дома си с празна надежда, която шумно се рекламира. Днес хиляди деца невинно залагат джобните си с прогнози за изхода на мачовете от световното първенство. Като възрастни ние знаем, че всъщност залагат животите си. Бъдете с нас! Споделяйте и подписвайте нашата петиция, за да покажем, че това повече не може да продължава!
Национална мрежа за децата
Асоциация „Родители"

Властите ще борят опасен наркотик

Подобряваме процеса по осиновяване

Санират и обновяват 840 социални услуги

Нужна е дългосрочна стратегия за детето

Започваме обучение по спешна помощ в яслите

В София раждат на 30,5 години, в Сливен – на 22

Райският газ продължава да е на мода

Всяко второ дете по 5 пъти дневно в мрежите

Жените без работа и образование по-многодетни
Броят на българките във фертилна възраст се е стопил до 1.295 млн. през миналата година, показват данните на НСИ
