Антикорупция погна шефа на Онкологията
Обвинението за безстопанственост срещу д-р Валентин Ангелов е по чл. 219, ал. 1 от Наказателния кодекс, обясняват от прокуратурата. Точната сума, с която се смята, че е ощетил Онкологията, е 1 901 561, 86 лв. А тя се е натрупала заради нередности при търговете за медикаменти в периода 2013-2015 г., уточняват от „Антикорупция“.
„Директорът на болницата е допуснал да бъдат заплащани доставки на лекарствени продукти на цени, по-високи от най-ниските договорени в една процедура. Установено е, че са заплащани доставки на лекарствени продукти, отпаднали от позитивния лекарствен списък, както и лекарствени продукти на цена, по-висока от пределната цена, посочена в позитивния лекарствен списък и от реинбурсната, заплащана от НЗОК“, твърдят от СГП. „От болницата са били
заплащани лекарствени продукти с изтекъл срок на годност
а такива въобще не е трябвало да бъдат приети и заплатени. Заплащани са лекарства с намален остатъчен срок, за които се е дължала неустойка, съгласно уговореното в договорите с доставчика, но неустойка не е била начислена и заплатена“, допълват още от „Антикорупция“.
Разследването срещу д-р Ангелов е започнало още през 2015 г., след сигнал от ДАНС. До момента са разпитани 80 свидетели. Назначена и изготвена е комплексна съдебна експертиза. А разследването продължава, уточняват от „Антикорупция“.
„Всички действия на д-р Ангелов по осигуряване на медикаменти са извършени в името на това
да се защитят живота и здравето на пациентите
в болницата, както и след провеждане на съответни обществени поръчки. В България, до доказване на противното, съществува презумпция за невинност. Нека оставим органите да свършат работата си“, казаха специално за Clinica.bg от СБАЛО.
Засега не е ясно дали обвинението за близо 2 млн. лв. ще коства шефския стол на анестезиолога д-р Ангелов.
РАЗСЛЕДВАНЕ
|
700 джипита на ден ползват е-здраве
Има голям недостиг на обезболяващи
Проф. Ангелов оглави здравната комисия
ЕМА проверява Semaglutide за очни проблеми
Без биомаркери терапията е неефективна
Инсултите с 20% по-малко за осем години
НЗОК със стандарт за борба с корупцията
Пренасочването на деца не може да е трайно решение
Главният проблем за педиатрията остава финансирането на дейностите в болничната помощ, казва д-р Благомир Здравков