Експериментално лекарство дава надежда за Алцхаймер

„При хора в ранен стадий на Алцхаймер леканемаб
намалява нивата на амилоид в мозъка, което се свързва с по-малко намаляване на клиничните показатели на когнитивните способности. Има обаче нежелани реакции", се казва в проучването. То описва тяхната честота, като в понякога не са били по-чести, отколкото в групата на пациентите, които са получавали плацебо.
Лекарството е насочено срещу отлаганията на протеина
бета-амилоид, но само в ранните етапи на болестта на Алцхаймер. Това може да ограничи употребата му, тъй като заболяването често се диагностицира късно.
Бетаамилоидът, както и таупротеинът са протеини, които се натрупат в мозъка при заболяването Алцхаймер. Така те убиват мозъчните клетки, мозъкът се свива, следва загуба на памет и нарастваща неспособност за справяне с всекидневните задачи. От заболяването са засегнати 40 млн. души по света.
Според резултатите от проучването 17,3 % от лекуваните
с леканемаб са получили кръвоизлизи в мозъка при 9 на сто от групата с плацебо. 12,6 на сто от пациентите, които са го взимали са получавали мозъчни отоци при 1,7 на сто при тези с плацебо. Като цяло, общият процент на смъртност при двете групи е приблизително еднакъв – 0,7 на сто при тези, които са пили леканеманаб и 0,8 на сто при приемалите плацебо.
Независимо от това на медикамента се възлагат надежди.
„Това е първото лекарство, което предоставя реална възможност за лечение на хората с болестта на Алцхаймер. Въпреки че клиничните ползи изглеждат донякъде ограничени, може да се очаква те да станат по-очевидни при прилагането му по-продължително време", казва директорът на Британския институт за изследване на деменцията Барт де Строупър.
„Публикуваните резултати показват, че медикаментът
ще осигури на пациентите повече време да участват в ежедневния живот и да живеят независимо. Това може да означава още много месеци на разпознаване на техния съпруг, деца и внуци.", заявяват от Асоциация „Алцхаймер".

Спасиха млад мъж със сложна операция в Пловдив

Спасиха крака на мъж с трансплантация на кост

ЕМА препоръча 8 нови лекарства

Българка учи лекарствата да са по-ефикасни

Кръвен тест определя преживяемостта при рак

Премахнаха тумор от бъбрек с лазерен лъч

ЕМА одобрява още четири лекарства

Във Варна оперират с роботизиран микроскоп

Нова надежда срещу Алцхаймер

2022 донесе нови терапии за редки болести
Две бяха одобрените от ЕМА за пациентите с Хемофилия, сред останалите са тези за болестта на Ниман-Пик и Прогерия