ББР дава до 5 млн. заем на болници
.jpg)
В изпълнение на решение на Министерския съвет от 29 юли ББР предлага дългосрочно финансиране на многопрофилни болници за активно лечение с разкрити „Спешни отделения", които са обект на провежданата от държавата политика за оздравяване и развитие на болници (Болници със системно значение за регионите – БСЗ). Програмата включва инвестиционни или оборотни кредити за подобрение на инфраструктурата и медицинското оборудване с цел повишаване на обема и качеството на предоставяните медицински услуги.
Допустими кредитополучатели са болници, които иизпълняват одобрен от МЗ да изпълняват одобрен от МЗ „План за преструктуриране и финансово стабилизиране на паричните потоци". В него трябва да са въведени целеви стойности и индикатори, както и да съдържа график за погасяване на заема и план за постигане на положителен резултат от дейността. Също така лечебните заведения трябва да притежават база и да обучават студенти и специализанти по медицина, както и да притежават реалистичен положителен паричен поток, оценен от ББР. Друг вариант е, лечебното заведение да предвижда инвестиции в подобрение на инфраструктурата и медицинското си оборудване, които да са включени в представена на здравния министър, „Бизнес програма", също така да е оценено като финансово стабилно и кредитоспособно и да притежават положителен собствен капитал и реалистичен положителен паричен поток, оценен от ББР.
Вид и цел на финансирането
Целта на кредита може да е инвестиционно или оборотно финансиране. При инвестиционното се финансират разходи свързани с ремонти и придобиването на дълготрайни материални активи, пряко свързани с дейността на болниците. Те трябва да са включени в представена на министъра на здравеопазването „Бизнес програма". При оборотното финансиране са допустими разходите с разплащане с доставчици. Също така средствата от кредита се усвояват при следните условия
✔ Покупка/придобиване на допустими за финансиране по Програмата ДМА, в това число специализирана медицинска техника, вкл. възможност да се правят частични и авансови плащания при представяне на разходо-оправдателни документи;
✔ Договорени строителни и ремонтни дейности, на базата на представени количествени сметки, строителни договори и др.
✔ Признати от кредитополучателя и документално обосновани разходи, погасяващи негови изискуеми задължения към доставчици.
Суми и срокове
Сумата на кредита може да е до 5 млн. лв. Максималният срок, до който той трябва да бъде изплатен е 10 години, а гратисният период е 2 г. Средствата по програмата в момента са 25 млн. лева, като има възможност да се увеличат до 50 млн. лева, в случай на изпълнение на сегашния бюджет преди изтичане срока за кандидатстване по Програмата. Към момента той е 23 август 2023 г. Той обаче може да бъде удължен от Министерския съвет в зависимост от степента на изпълнение на Програмата и на държавната политика по оздравяване и развитие на болници. Максималната лихва по кредита е 3 месечен Euribor + надбавка до 6,5 % (650 б.т.) годишно, но не по-малко от размера на надбавката. Повече за програмата вижте ТУК и ТУК.

Обучения на безработни и заети

Какво се прави при положителен тест за Хепатит

Потребителската такса при джипи да отпадне

В здравната стратегия има пропуски

9 болници с наказания за доплащане

Майчин дом без независим член

Меджидиев потвърди за МЗ - местят го на Лъвов мост

До 20 хил. за бизнес на хора с увреждания

НЗОК да поеме кислородолечението у дома
